За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Касуле е старо француско јадење кое се прави со неочекувана комбинација на зачини, а е вистински деликатес за сите гурмани.

Јадењето касуле (cassoulet) потекнува од историскиот регион Окситанија на чиј јазик се вика касолет (caçolet). Денес важи за стар француски рецепт за јадење со грав и месо. Месо може да ставите по избор, оригиналниот средновековен рецепт е со месо од патка, гуска, свински колбаси и свинска кожа, а наш избор за овој рецепт се колбаси, пафлек и свинска кожа. Ова јадење се нарекува и храна за сиромашните бидејќи се прави од евтини состојки, а може да го нахрани целото семејство. Името го добило по садот во кој се приготвувало, кој се нарекува касола. Се става и сода бикарбона, што ги омекнува зрната и ги тера побрзо да се варат. Пробајте го овој средновековен рецепт и уживајте во уникатниот вкус.

Потребни состојки:
 • 500 гр бел грав
 • 2 каранфилчиња
 • 2 кромид
 • 1 морков
 • мајчина душица
 • ловоров лист
 • рузмарин
 • жалфија
 • прстофат сода бикарбона
 • 1 лажица свинска маст
 • 2 чадени свински кожи
 • 600 гр чаден свински пафлек
 • 6 лажици доматно пире
 • 8 свински колбаси
 • 1 чаден колбас
Подготовка:

Потопете го гравот да отстои преку ноќ. Следниот ден измијте го, а во кромидот забодете каранфилче. Земете газа и ставете мајчина душица, ловоров лист, рузмарин и жалфија. Добро затворете. Во тенџере ставете ги гравот, кромидот, газата со зачини и морковот кој сте го излупиле и исечкале на 4 дела. Додадете сода бикарбона. Истурете вода, покријте и варете 4 часа. Кога водата ќе почне да се загрева, додајте ја свинската маст и извадете ја пената што се создала одозгора. Исечете ја чадената свинска кожа и ставете ја во тенџерето во кое сте ја полиле водата. Оставете да зоврие, па процедете и додадете ја во гравот. Исечете го чадениот свински пафлек и пропржете го, па додадете го исечканиот кромид. Додадете доматно пире и 2 големи лажичи вода во водата во која се вари гравот. Кога пафлекот е готов извадете ги целите парчиња кромид и морков. Додадете го пафлекот со целиот сос. Промешајте, па додадете го сечканиот чаден колбас, а потоа целиот свински колбас што сте го испржиле. Намачкајте ја хартијата за печење со путер, па ставете ја врз гравот. Добро напикајте, па печете во рерна на 150°C околу 2 часа. Послужете.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Рецепти

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Read more

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Read more

Неодолив пилав со јагнешко и лук на узбекистански начин

Read more

Идеја за вечера: Тако шпагети со мелено месо

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
 • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
 • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
 • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе