За кадровските решенија на предлог на Алтернатива ќе одлучува новиот мандатар

Кадровските решенија што ќе ги предложи Алтернатива за министри и заменици министри ќе го чекаат новиот мандатар за да бидат избрани во Собранието.

– Владата околу крајот на годината ќе биде предложена, мојата оставка ќе биде депонирана, кога ќе почне постапката за предлагање на новата Влада во Парламентот. Тоа се 20-ина дена од сега. Ова прашање од тогаш натаму не зависи од мене, туку ќе зависи од новиот мандатар, од новиот премиер, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата со лидерот на Алтернатива Африм Гаши.

За кадровските решенија во Алтернатива ќе решава Централното претседателство. Гаши рече дека во наредните денови ќе направат внатрепартиски консултации и кога ќе имаат решенија, рече, ќе го свикаат централното претседателство и ќе се донесат одлуките кои имиња ќе ги претставуваат во извршната власт.

Посочи и дека имињата што кружат во јавноста се шпекулација зашто тие сѐ уште не се потврдени во партиските органи. Немаат одлука за здравство иако се спомнува д-р Беким Сали, кој за Заев би било прифатливо решение.

Прашан дали сега е подготвен да го смени Венко Филипче од функцијата, бидејќи не ја прифати неговата оставка по пожарот во модуларната болница во Тетово, Заев одговори дека Северна Македонија досега немала подобар министер за здравство.

– Венко ќе стане подругар со мене отколку што бил зашто ќе имаме повеќе време, рече Заев.

На новинарско прашање зошто, за разлика од Беса која имаше еден министер и двајца заменици во Владата, за соработката со Алтернатива се спомнуваат повеќе членови и 47 функции и дали тоа било условот за влез во Владата, Гаши одговори дека во преговорите за влез во Владата немале уценувачки пристап и дека единствено се раководеле за доброто на државата и дека условот бил програмските определби.

Заев, пак, кажа дека не знае за список на функции што е објавен, но може да потврди дека Алтернатива добива доста повеќе значајни одговорности во извршната власт.

Во однос на коалицирањето со опозициските партии за локалните избори, Африм Гаши рече дека ставот им е оти остануваат докрај верни на коалициите со кои заедно настапиле – и Алијанса за Албанците и онаму каде што поддржале независен кандидат.

– Нашите гласачи гласале за тие кандидати. Ние унилатерално нема да ги прекинеме овие коалиции, сѐ додека од другата страна нема раскинување или се искаже недоверба или унилатерално ја прекинат соработката со Алтеранатива. Тогаш ќе бидеме принудени да функционираме поинаку, рече Гаши.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Македонија

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари

Read more

Нови 1.908 случаи со ковид, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти

Read more

Одложено судењето за „Плацови на Водно“

Read more

ССМ го формираше главниот штрајкувачки одбор

Read more
 

Вести

Поради високите сметки, Австрија на сите им дава по 150 евра, а на најзагрозените 300

Читај повеќе

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари

Читај повеќе

Нови 1.908 случаи со ковид, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти

Читај повеќе

Може ли Европа без рускиот гас? Ова се можните сценарија

Читај повеќе

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Читај повеќе

Се урна мост во Питсбург, автобус остана да виси

Читај повеќе

Одложено судењето за „Плацови на Водно“

Читај повеќе

ССМ го формираше главниот штрајкувачки одбор

Читај повеќе

Пандемијата ги смени навиките на користење дрога – повеќе се пуши марихуана

Читај повеќе