За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Tesla не е единствениот производител кој има проблем со овој вид кражби, тие најчесто се вршат со фаќање сигнали од далечински клучеви, но очигледно и мобилните телефони се покажуваат како ранливи.

Експертот за безбедност на NCC Group, Султан Касим Кан успеа да го хакира и отклучи Tesla Model Y за само десет секунди. Тоа го направи со помош на лаптоп, поврзан релеј уред и малку познавање на програмирање.

Користењето релеј уред може безжично да го премости сигналот помеѓу автомобилот и паметниот телефон на сопственикот (кој делува како далечински клуч), предизвикувајќи возилото да мисли дека телефонот е во опсег од возилото, иако може да биде стотици метри или дури и милји далеку.

Нападот се заснова на хакирање на мобилен телефон, но може да работи и со далечински клуч, кој се базира на Bluetooth ултра ниска потрошувачка на енергија (BLE).

Процесот може да го управуваат неколку крадци. Ќе се постави мал релеј поврзан на интернет некаде каде што е сопственикот (кафуле, ресторан...). Кога сопственикот и мобилниот телефон/клучот се во опсегот на релеј уредот, на другиот крадец му требаат само неколку секунди да се оддалечи.

Tesla не е единствениот производител кој има проблем со овој вид кражби, тие најчесто се вршат со фаќање сигнали од далечински клучеви, но очигледно и мобилните телефони се покажуваат како ранливи.

Во 2018 година, американскиот производител воведе опција наречена PIN-to-drive, која, доколку се активира, делува како дополнителен безбедносен систем за спречување на кражба. Но, прашање е колку помага и овој систем.

Remote video URL
Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Авто новости

Совети за безбедно патување во лето

Read more

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Read more

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Read more

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Read more
 

Автомобили

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе

Го оставивте автомобилот на сонце?

Читај повеќе

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Читај повеќе

Постигнат договор: Новите автомобили во ЕУ од 2035 година мора да бидат без штетни емисии

Читај повеќе

Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Читај повеќе

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе