За лижење прсти: Говедско со портокал и костен - во тортиља

Говедскиот паприкаш со портокал и костен е фантастична комбинација од месо, овошје и зеленчук, која дава посебен вкус, а се прави етапно.

Говедскиот паприкаш со портокал и костен е богато јадење со состојки и различни вкусови, па затоа е и совршена зимска вечера со сладок и земјен вкус на костени во комбинација со цимет и портокал. Послужете со кремасто пире од компири.

Потребни состојки:

 • 1,5 кг говедски стекови
 • 200 гр панцета (исечкана на коцки)
 • 5 лажици маслиново масло
 • 2 главици кромид (сечкани)
 • 4 чешниња лук (сечкани)
 • 3 моркови (грубо сечкани)
 • 2 стапчиња целер (густо исечени)
 • 1 голем портокал
 • 4 големи гранчиња мајчина душица
 • 2 стапчиња цимет
 • 300 мл црвено вино
 • 750 мл говедски булјон
 • 5 лажици доматно пире
 • малку магдонос (сечкан)
 • 250 гр варени костени
 • сол
 • бибер
 • пире од компири (за сервирање)
 • тортиљи

Подготовка:

За говедскиот паприкаш со портокал и костен загрејте ја рерната на 140°C. Говедското месо зачинете го со сол и бибер. Загрејте голема тава на средна топлина, додадете панцета и пржете 2-3 минути додека не порумени. Извадете го со лажица со дупки и оставете го на страна. Додадете 1 лажица масло во тавата и, во серии, пржете го говедското месо 5 минути додека не порумени, додавајќи уште масло доколку е потребно. Извадете го и оставете го на страна.

Во истиот сад додадете го преостанатото масло со кромидот, лукот, морковот, целерот и малку сол и бибер. Пржете 10 минути. Излупете 3 ленти кора од портокал и додадете ги во садот заедно со говедското месо, панцетата, мајчината душица и циметот. Истурете вино и булјон, додадете 4 лажици доматно пире и сварете. Покријте и префрлете во рерна 2 часа.

Во меѓувреме, ситно изрендајте ја преостанатата кора од портокал и соединете со магдонос и малку сол. Оставете да се измешаат и да пуштат сокови, за да се искористат на крајот.

Извадете ја тавата од рерна, измешајте ги костените и преостанатото доматно пире, поклопете и вратете во рерна уште 30 минути. Вкусете, зачинете, па послужете посипано со мешавина од магдонос и кора од портокал. Гарнирајте со пире од компири и сервирајте во тортиљи.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Рецепти

Пилешко со ароматични зачини готово за половина час

Read more

Со еден мал трик лава колачот секој пат ќе излезе совршено

Read more

Посно, лесно и брзо: Ориз со зеленчук

Read more

Рецепт за имунитет: Јунешко со зелка и целер

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе