За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Застрашувачки извештај открива дека патнички авион Boeing 737 за секунди избегнал катастрофа откако при слетувањето во Лидс на патот му се нашол неидентификуван летечки објект.

Извештајот кој Британската служба за безбедност во воздушниот сообраќај го објави е за инцидент кој се случил на 1 септември годинава на Лидс Брадфорд аеродромот во Западен Јоркшир. Непознат светлечки облект дошол на само три метри од авионот кој веќе бил во фаза на слетување. Инцидентот е оценет како Категорија А, односно премногу опасен.

„Двајцатa пилоти одненадеш виделе силна светлина и објект коj се движел кон авионот, речиси директно праволиниски, малку на лево. Објектот се појавил без предупредување и немало време тие да реагираат“, стои во извештајот.

Авион во слетување нема речиси никаква можност за маневар при евентуален судир со било кој објект бидејќи секакво скршнување од веќе поставената патека на слетување може да резултира со уривање на авионот.

Полициски хеликоптер кој во летал во регионот известил дека забележал фенери, но во извештајот се наведува дека кога на пилотите им била посочена таа можност двајцата уверливо ја отфрлиле.

„Никој од пилотите не веруваат дека она кое го виделе било фенер. Дефинитивно постоел ризик од судир“, вели извештајот.

Инаку, под НЛО (неидентификуван летечки објект) не секогаш се подразбира вонземен објект, туку едноставно објект кој не е идентификуван.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Чек дис аут

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе