За настраданите од земјотресот градоначалникот на Пустец ја донира ноемврската плата, средства издвои и црквата

Пустец, 2 декември 2019 (МИА) – Општина Пустец продолжува со солидарноста и поддршка со настраданите во катастрофалниот земјотрес во Албанија.

- Православната црква на општина Пустец донираше 100.000 лека за настраданите семејства, а финасиски средства собрани се и од прилози на жителите кои ќе бидат уплатени на посебните сметки отворени за таа цел, информираа од општината.

Од таму додаваат дека градоначалникот на Пустец, Поли Колефски за настраданите ја донирал платата за месец ноември.

Општината ги повикува сите жители да дадат свој придонес за да им помогнат на семејствата погодени од земјотресот.

Деновиве Македонците од Пустец и Голо Брдо масовно се вклучија во собирање помош за настраданите од земјотресот, главно прехрамбени артикли, вода, средства за одржување на хигена, ќебиња, облека.

Акцијата се води организирано и координирано од страна на градоначалникот на Општина Пустец, Колефски и претседателот на и Македонската алијанса за европски интеграции (МАЕИ) и пратеник во албанскиот парламент Васил Стерјовски.

реклама

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more
Градот одлучи: Дел од улицата „Даме Груев“ ќе поминува низ зграда

Градот одлучи: Дел од улицата „Даме Груев“ ќе поминува низ зграда

Read more
Судот во Хаг: Холандија делумно одговорна за смртта на 300 луѓе во Сребреница

Судот во Хаг: Холандија делумно одговорна за смртта на 300 луѓе во Сребреница

Read more
Австралија не постои и други бизарни географски теории на заговор

Австралија не постои и други бизарни географски теории на заговор

Read more

Регион

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Позитивни се 36 туристи кои пристигнале во Грција, најмногу од Србија

Read more

Српски туристи цела ноќ чекале за влез во Грција пред да се затвори границата

Read more

Вести

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Читај повеќе

Музејот Лувр повторно отворен за посетители

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Читај повеќе

Громови усмртија 147 луѓе во Индија во последните 10 дена

Читај повеќе

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Читај повеќе
  • filter

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Читај повеќе

Позитивни се 36 туристи кои пристигнале во Грција, најмногу од Србија

Читај повеќе

Австрија првпат по месец и пол има над 1.000 активни случаи на COVID-19

Читај повеќе

Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на COVID-19, Фатиме Фетаи во самоизолација

Читај повеќе