За невакцинираните нема аџилак во Мека, одлучи Саудиска Арабија

Муслиманите кои не сакаат да се вакцинираат против COVID-19 нема да можат да дојдат во Мека на годишниот аџилак. Вака одлучија здравствените власти во Саудиска Арабија.

Својата одлука Министерството за здравство на Кралството Саудиска Арабија ја потврди денеска преку соопштение во кое се наведува дека „главниот услов за учество“ на аџилакот ќе биде потврда за примена вакцина против COVID-19. Министерот за здравство, Туфик Ал Рабја соопшти дека „задолжителна вакцинација ќе биде услов за секој аџија“.

Секој муслиман има обрска еднаш во животот да го направи аџилакот во Мека, наречен хаџ. Може да го направи и повеќе пати, но еднаш е задолжително. Аџилакот треа пет дена преку серија на ритуали кои се изведуваат во Мека, а околу два милиона аџии го преплавуваат градот кој се смета за престолнина на исламот. Оваа година хаџот ќе се случи од 17 до 22 јули.

Министерството за здравство засега не појаснува дали овогодинешниот хаџ ќе биде отворен за странците или ќе се сведе само на жителите на Саудиска Арабија. Лани хаџот се случи со само илјада аџии, сите домашни. Она што е сигурно е дека и домашните аџии ќе мора да бидат вакцинирани.

Саудиска Арабија вакцинацијата ја почна на 17 декември со вакцините на Moderna, Pfizer/BioNTech и AstraZeneca. Досега во Кралството се регистрирани 377.700 заразени, а 6.500 лица починаа како последица од вирусот.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Норвешката премиерка казнета поради непочитување на рестрикциите

Read more

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Read more

Живот

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Read more

Почина принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета II

Read more

Најдобрите 20 европски замоци

Read more

Млада Месечина во Овен ќе им го промени животот на овие знаци

Read more
 

Магазин

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои најтешко се заљубуваат

Читај повеќе

Каква е кашлицата поврзана со COVID-19 и кога треба да посетите лекар?

Читај повеќе