ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Конкуренцијата во скок во височина во машка конкуренција беше фантастична денес во Токио, каде натпреварувачите со ред почнаа од прв обид да ги скокаат височините, сѐ до 2,37.

Она што го пропушти пред пет години во Рио де Жанеиро, сега не му побегна од раце -  Еса Мутаз Баршим е новиот освојувач на златниот медал во скок во височина и ќе го подели златото со Џанмарк Тамбери од Италија, бидејќи и двајцата скокнаа по 2,37, од ист број обиди.

Еса Баршим од Катар, која го има вториот најдобар резултат во историјата со 2,43 метри (два помалку од светскиот рекорд на Хавиер Сотомајор), скокна 2,37 метри, еден инч пред повеќе отколку пред пет години во Рио.

URL

Бидејќи Катарецот и Италијанец целосно се изедначија на врвот, судијата ги праша дали сакаат да го продолжат натпреварувањето или да го поделат златото.

Судијата ги праша дали сакаат дополнителен скок за злато, на што Баршим го праша дали можат да добијат две злата, а судијата им рече „Да, ако го споделите“. Баршим и Тамбери само се погледнаа и тоа беше јасен знак дека во Токио ќе има двајца олимписки победници, а златото оди за Италија и Катар.

URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Останати спортови

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Read more

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Read more

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе