За првпат успешно телепортиран објект во вселената

Научниците успеаја за првпат успешно да телепортираат објект од Земјата во вселената отворајќи пат за далеку поамбициозни идни откритија кога станува збор за телепортацијата.

Сѐ почнува од почеток, од малку. Така и научниците во Кина успеаја да испратат фотон од Земјата до сателит кој орбитира во вселената. Процесот наречен квантен заплет го пренесе фотонот дури 500 километри подалеку од местото на кое започна експериментот.

Цел месец кинеските научници пренесувале милиони фотони од нивната станица на Тибет до сателитот во вселената. Успешно телепортирале повеќе од 900.

„Овај проект го поставува првиот линк земја-сателит, есенцијален за идна квантна телепортација на далечни растојанија“, изјавил претставник на тимот за списанието MIT Technology Review.

Квантен заплет претставува необичен феномен кој се појавува кога два квантни објекта, како што се фотоните, формираат иста појава и точка во просторот и го делат истото постоење. Ве техничка смисла, тие се дефинирани од иста бранова функција.

Ова доаѓа откако пред скоро година дена група физичари успешно направија квантна телепортација надвор од лабораторија. Со тоа научниците докажаа дека квантна телепортација, која е футуристичка алатка во научно-фантастичните филмови, навистина е возможна.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Наука

НАСА: Откривањето фосфин на Венера води кон можноста за вонземски живот

Read more

Пронајдени можни знаци на живот на Венера

Read more

Совршено сочувани тела на мечки од пред 39.000 години

Read more

Јапонија ќе испрати 8K камера на Марс

Read more

Гик

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе