За Rolls-Royce нема криза - пријави рекордна продажба за 2021

Познатата британска автомобилска компанија Rolls-Royce ќе ја испише претходната година со златни букви.

Кризата која на големо ја тресе автомобилската индустрија се чини дека ја заобиколи познатата британска автомобилска компанија Rolls-Royce, од каде гордо објавија дека во претходната година продале 5.586 автомобили, што е најдобар резултат во долгата историја на компанијата чии ултралуксузни и скапи модели ги краси познатата скулптура Spirit of Ecstasy.

Rolls-Royce, кој е под покровителство на BMW повеќе од две децении, истакнува дека во споредба со 2020 година ја зголемиле продажбата за дури 49 отсто, но не прецизираа кој модел од споменатите 5.586 примероци е најпродаван, што во целата приказна за успехот и не е важно.

За раководството на Rolls-Royce е многу поважен фактот што веќе го распродадоа планираното производство за првите три квартали, а веќе е познато дека на благородничкото друштво ќе се придружи и новиот електричен модел Spectre, чие немилосрдно тестирање на четири континенти се одвива веќе подолго време.

Тагови
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Авто новости

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Read more

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Read more

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Read more

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Read more
 

Автомобили

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Читај повеќе

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Читај повеќе

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Читај повеќе

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Читај повеќе

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Читај повеќе

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Читај повеќе

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Читај повеќе

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Читај повеќе

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Читај повеќе