За „Роман на годината“ конкурираат 38 дела

Скопје, 20 јануари 2020 (МИА) – За наградата „Роман на годината“ за 2019-та конкурираат 38 дела, соопшти Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ која ја доделува наградата.

Годинава во жирито за наградата се Николина Андова-Шопова (претседател), Милован Стефановски, Весна Мојсова-Чепишевска, Славе Ѓорѓо Димовски  и Катерина Богоева (членови).

– Жирито на својот конституитивен состанок констатираше дека годинава се одликува со мошне богата романсиерска продукција што се огледа и во фактот дека на годинашниот конкурс се пријавија дури 38 романи, соопшти Фондацијата која наградата ја доделува во соработка со Град Скопје, а под генерално покровителство на „Комерцијална банка“ а.д.

Во трка за наградата се романите:

1. „Молчи со отворена уста“ – Снежана Младеновска-Анѓелков, „Или -Или“

2. „19.“ – Верица Ацеска, „Прозарт“

3. „Александар и Клеофила“ – Паскал Гилевски, „Панили“

4. „Кафез за душата “ – Јован Дамјановски, „Дијалог“

5. „ Временската енигма“ („Експеримент 51“, II дел) – Методија Диневски, „Култура“

6. „Ноќта кога ја напуштив Прага“ – Јован Илиевски, „Култура“

7. „Под друга капа“ – Владо Јаневски, „Магор“

8. „Црна шума“ – Симеон Јанков, „Ми-Ан“

9. „Ѓаволска наметка“  – Љубомир Јовановски, „Култура“

10. „Живеј го животот со восхит“ – Катарина Јовчевска, „Академски печат“

11. „Тие мили мали слатки дечиња“ – Антонио Карабелов, „Антолог“

12. „Како станав Амадеус“ – Трајче Кацаров, „Силсонс“

13. „Како избравме американски претседател“ – Александар Сашко Кукулев, „Полица“

14. „Правта на библиотеките“ – Митко Маџунков, „Три“

15.„Последна граница – Истапени сечила“, Зоран Милошевски, „ПНВ Публикации“

16. „Мрежата на Мамли“ – Блаже Миневски, „Матица македонска“

17. „Пагански времиња“ – Драги Михајловски „Просветно дело“

18. „Песот со тажен поглед“ – Оливера Николова, „Матица македонска“

19. „Сивиот плоштад“ – Сашо Огненовски, „ПНВ Публикации“

20. „Мемоари на задоцнетиот романтичар“, Божин Павловски, „Матица македонска“

21. „Дваесет и четири часа“ – Милијана Павловска, „Култура“

22. „Излегов“ – отец Пимен, самостојно издание

23.„Вампирџија“ – Владимир Плавевски, „Арс Ламина“

24. „Краста на душата“ – Владимир Плавевски, „Магор“

25. „Вилино“ – Винка Саздова, „Три“

26. „Последните денови на Ханс“ – Михајло Свидерски, „Или -Или“

27. „Блесок на пролетта“ – Катерина Серафимовска, „Култура“

28. „Цариградски емигрант“ – Луан Старова, „Три“

29. „Дијалози во еднина“ – Ана Стојаноска , „Култура“

30. „Ќерката на дрвосечачот“ – Наде Стојилковиќ, „Сакам книги“

31. „Пустинско рандеву“ – Снежана Крстевска-Стојковиќ, „Просветно дело“

32. „Алиџан“ – Јусуф Сулејман , „Антолог“

33. „Години од слама“ –  Братислав Ташковски, „Панили“

34. „Сестра Касијана“ – Добре Тодоровски, „Матица македонска“

35. „Аб’т – роман длабок 18 метри“ – Оливера Ќорвезироска, „Или -Или“

36. „Вергина“ – Јана Узунова, „Или -Или“

37. „Ура, Арал“ – Тања Урошевиќ, „Темплум“

38. „Девет приказни за госпоѓица Сит“ – Билјана С. Црвенковска, „Чудна шума“

Жирито ќе треба да го соопшти името на лауреатот најдоцна до 15 март, а наградата ќе му биде врачена во првата половина од април.

Наградата „Роман на годината“ се доделува 21-ви пат. Ја востанови и доделуваше „Утрински весник“, сѐ до неговото згаснување во 2017 година, кога наградата ја презеде Фондацијата „Славко Јаневски“.

Наградата „Роман на годината“ се состои од оригинална статуетка, плакета и паричен износ од 150.000 денари. 

реклама

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Култура

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Read more

По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Read more

Епидемијата не ги предомисли читателите, со почитување на мерките и на отворено годинава задоволителна посетеност на Саемот

Read more

Вечерва прво издание на „Скопски Градски Фестивал“

Read more

Вести

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе