За што сè е добро да јадете јаболка?

Знаеме дека јаболката се здрави, но зошто се корисни за нашиот организам?

Едно јаболко содржи 50 калории, 4 гр. растителни влакна и 14 проценти витамин Ц.

Јаболката содржат 6 проценти калиум и се одличен извор на флавоноид кој има противвоспалително дејство.

Ги неутрализираат слободните радикали и не дозволуваат да нанесат штета на ќелиите. Две третини од антиоксидантите се наоѓаат во кората, па подобро е да ги јадете нелупени.

Богати се со пектин кој помага во процесот на варење. Го поттикнуваат создавањето на корисни бактерии во системот за варење и нè штитат од гојазност.

Го намалуваат и апсорбирањето на холестерол и нè штитат од кардиваскуларни заболувања.

Ниската калорична вредност и високите состојки на растителни влакна нè одржуваат сити. Одлични се за ужина!

реклама

Здравје

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Read more

Магазин

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе