За што сè е добро да јадете тиква?

Во есен има многу здрави намирници корисни за нашето здравје. Една од нив е тиквата, нејзиниот плод е богат со вода, влакна, витамини и минерали, додека семето е богато со масла, протеини и минерали.

Освен што тиквата е вкусна, таа исто така е хранлива и поврзана е со многу здравствени придобивки. Во 245 г тиква има 49 калории, 0,2 г маснотии, 2 г протеини, 3 г влакна. Покрај тоа содржи витамини А и Ц, калиум, бакар, манган, витамини Б2 и Е, железо и магнезиум, фосфор, цинк, фолат.

Тиквата содржи и антиоксиданси како бета-каротен и алфа-каротен, кои го намалуваат ризикот од рак, очни болести и ја штитат кожата од оштетување. Хранливите состојки, како витаминот А, може да го подобри имуниот систем, но и да помогне во борбата против инфекции. Тиквата е богата со витамин Ц кој се покажа дека го зголемува производството на бели крвни зрнца, помага на имунолошките клетки да работат поефективно и побрзо раните да зацелуваат. Тиквата содржи лутеин и зексантин кои можат да го заштитат вашиот вид

Многу е добра за оние кои сакаат да ослабат, содржи многу малку калории. Добар извор е на влакна кои го намалуваат апетитот. Луѓето кои редовно јадат тиква имаат помал ризик да заболат од рак на желудник, грло, панкреас, рак на дојка и други карциноми.

Тиквата содржи калиум, витамин Ц и влакна кои се корисни за здравјето на срцето. Богата е и со магнезиум, минерал кој е најдобар природен начин да се опуштите.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Здравје

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Read more

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Read more

Магазин

  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе