За спас од апокалипса: Поглед во најголемиот подземен град во светот

Некогаш воена база во Јужна Дакота, денес најголема заедница на подземни бункери во светот. Станува збор за амбициозниот проект Vivos xPoint, кој нуди спас од апокалипса.

Поразот на изборите и пандемијата на коронавирусот ја зголемија побарувачката за подземни бункери, подготвени за Судниот ден. Ова го тврди Роберт Винчино, кој пред 10 години го започна овој проект.

Станува збор за некогашна американска база која брои 575 единици од бетон, секој бункер има 200 квадрати и доволно резерви за година дена живот.

Базата е оддалечена 5 км од најблискиот пат, а за нејзината безбедност се грижат професионалци. Изнајмување на бункер чини 42.000 долари.

Компанијата тврди дека во последната година бизнисот се зголемил за 500%, пишува Metro.

На почетокот на април, Винчини тврдеше дека бункерите во време на пандемија може да бидат најбезбедното место во светот.

„Кога луѓето ќе останат без пари, ќе почнат да бараат храна. Тогаш настануваат проблеми. Vivos е тврдина која ќе ве штити и од анархисти и скитници“, истакна тој.

Покрај простор за спиење и дневен престој, во бункерот има и спа-центар, теретана, затворен базен. Базата има самостоен систем за производство храна.

Изгледа дека апокалипсата е добар извор за заработка, нели?

Remote video URL

 

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Чек дис аут

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Read more

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Read more

Австралиец го собори светскиот рекорд - сурфаше повеќе од 30 часа

Read more

Дали е добро да слушате музика додека работите?

Read more
 

Магазин

Зошто не треба да трчате со мобилниот в рака?

Читај повеќе

Како да се справите со силеџија на работното место?

Читај повеќе

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе