За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

Скопје, 21 септември 2019 (МИА) – Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски  во моментов позициите на двете преговарачки страни се многу различни. И двајцата се подготвени за нова лидерска откако ќе им дадат сигнал работните групи.

А нов состанок на работните групи за законот денеска нема да се одржи, потврдија за МИА од Министерството за правда, иако вчера пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски рече дека е можно денеска да има нова средба, а оваа можност не ја отфрли ниту премиерот Заев.

– Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не брза. Ни беше најавено дека можно е да имаме средба утре. Доколку се расположени и спремни, ние немаме никаков проблем да ја одржиме, изјави Милошоски, изјави вчера пратеникот.

Премиерот Заев вчера со порака дека ќе седне на маса со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во врска со законот за јавно обвинителство, но откако работните групи ќе дадат сигнал до него и лидерот на опозицијата за напредок. Тој смета дека навистина не се далеку од постигнување договор и апелира да се вложат повеќе напори во таа насока.

-Верувам дека можеме да направиме напори, навистина не сме многу далеку, само треба да се надминеме себеси посебно во услови кога еве предметите се обезбедени и имаат своја иднина. Дајте да испратиме порака до меѓународните партнери од ЕУ дека навистина како што досега се договаравме со консензус да гласаме во Парламентот за сето она што е поврзано со реформите поврзани со ЕУ и овој закон за јавното обвинителство го договориме. Стојам на располагање целосно. Штом работните групи ќе го дадат сигналот до мене и г. Мицкоски и ние да седнеме да го договориме овој закон за јавното обвинителство, рече Заев.

А Мицкоски во интервјуто за МИА, нагласи дека од последната лидерска немало официјална комуникација на ниво на претседатели на партии меѓу него и претседателот на СДСМ и премиер и оти во моментот позициите на двете преговарачки страни се многу различни.

Според него на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство, а СДСМ сака да го закочи целиот процес.

– Нашите позиции се многу различни во овој момент. Нашата позиција се процесите и безусловно почитување на законите и Уставот. Нивната позиција е индивидуи, луѓе кои во целиот овој процес му слугувале на Заев, вели тој и додава дека очекува деновиве работните групи да се сретнат, вели Мицкоски.

За тоа дали ќе има нова средба со Заев за законот за ЈО, Мицкоски вели дека лидерска е можна ако претходно се постигне приближување во ставовите на двете страни.

Од последната лидерска поминаа десетина дена. Доцна во ноќта на 10 наспроти 11 септември Заев и Мицкоски во присуство на работните групи се обидоа да најдат заеднички јазик за законот, но по маратонскиот шестчасовни разговори не успеаја во тоа.  Клучната разлика околу која се кршеа копјата меѓу двата тима беше судбината на предметите на СЈО.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Read more

Македонија

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Филипче потврди 67 новозаразени, уште нема одлука за локализирани карантини

Read more

„Рекет“: Пресуда за Јанева и Јовановски на 18 јуни

Read more

Досега 55 позитивни на COVID-19 од штипските конфекции, во тек се 485 тестирања

Read more

Вести

  • play_arrow

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Читај повеќе

Филипче потврди 67 новозаразени, уште нема одлука за локализирани карантини

Читај повеќе

„Рекет“: Пресуда за Јанева и Јовановски на 18 јуни

Читај повеќе

Досега 55 позитивни на COVID-19 од штипските конфекции, во тек се 485 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на улиците во Њујорк, демонстрантите оставија пустош

Читај повеќе
  • play_arrow

Смртта на Џорџ Флојд прогласена за „убиство“ - што значи тоа според законите во САД?

Читај повеќе

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Кривична пријава за седум лица за насилството на Матка

Читај повеќе

Одбраната на Јанева: Изнесените докази и сослушани сведоци не го докажуваат делото на предметот

Читај повеќе