Забавни и корисни семејни активности: Научете го вашето дете да готви

Во овој период, се чини дека на децата им е најздодевно и родителите постојано мора да бараат нешто ново со што ќе ги забавуваат. Готвењето е корисна активност во која ќе уживате уште повеќе доколку ви помогне вашето дете.

Зошто е важно да го научите вашето дете да готви?

Децата уживаат додека подготвуваат храна. За нив тоа претставува посебен начин на игра во која учестуваат заедно со родителите. Тие сечкаат, ги мешаат состојките и чувствуваат задоволство што помагаат и учествуваат во подготвувањето на оброк.

Со вклучување на децата во процесот на готвење им укажувате на тоа дека е многу поважно да јадат здрава и домашна, отколку брза храна.

Децата треба да ги вклучите во кујната уште додека се мали, во зависност од тоа колку се заинтересирани и способни.

На возраст од три до 6 години децата можат да мијат овошје и зеленчук, да сервираат, да раскреваат од трпезариската маза, да ви асистираат додека подготвувате храна(да додаваат намирници, да ги мешаат состојките во садот), да прават различни форми од тесто...

Децата од 6 до 9 години можат да ви помогнат со читање на рецептот, можат да ви напишат список со потребни намирници, да лупат овошје и зеленчук или да матат состојки со електричен миксер.

Активности во кујна за деца од 9 до 13 години – подготовка на едноставни јадења со мала помош од родителите, користење на микробранова печка и користење нож – со надзор од родителите.

Споредни активности во кујна

Покрај готвењето, важно е детето да научи дека треба да одржува хигиена во кујната. Во зависност од неговата возраст, дадете му обврска да ги измие или избрише садовите, да ја избрише работната површина и слично. Исто така, научете го вашето дете како да биде внимателно во кујната и да се грижи за себе.

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Живот

Коронавирус во Англија: Сами во карантин или платете 10.000 фунти казна

Read more

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Read more

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Магазин

Коронавирус во Англија: Сами во карантин или платете 10.000 фунти казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Варијации на склекови со кои најбрзо ќе набилдате мускули

Читај повеќе

Идеја за појадок: Солени мафини

Читај повеќе
  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе