Заборавивте марамче в џеб? Трик да се ослободите од ситните парченца

Го вадите омиленото парче облека штотуку испрано од машината за перење и има што да видите: цело е со мали бели парченца. Тогаш ви текнува дека сте заборавиле да ги проверите џебовите да не има нешто останато.

Едно од главните правила кога станува збор за перење алишта во машина е да се проверат џебовите пред облеката да ја фрлите во барабанот. Хартиените марамчина се многу корисни, но често се забораваат во џебовите и на тој начин случајно завршуваат во машината за перење заедно со сета облека. Можеби некому се чини небитна работа, но тоа е само за оние кои никогаш не ваделе ситни парченца хартија од дуксери, пантолони, џемпери... проблем кој знае да биде страшно фрустрирачки и одзема многу време.

Ширум интернетот се наоѓаат решенија и за овој проблем. Едно е токму од добропознатата експертка за чистење, Mrs Hinch. Таа советува доколку ви се случи ваков наред да користите четка за заби. Со неа лесно тријте на облеката каде се залепиле парченцата марамче и тие полека ќе се извлечат.

Иако се чини дека вадењето марамчиња од џебовите е небитна работа, тоа всушност може да направи разлика во траењето на облеката. Доколку оставите марамче в џеб и облеката ја исперете сосе него, тоа може да предизвика оштетување на ткаенината или дури и распаѓање на џебот. Затоа е важно да се проверуваат џебовите пред да ги ставите во машината.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Живот

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Read more

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Read more
 

Магазин

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе
  • play_arrow

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Читај повеќе