Забранета голотија во Занзибар, дури и за туристите

Туристите се предупредени да не носат скудна облека додека се шетаат на островот Занзибар, а владините претставници велат дека и тур-оператори и водичи може да бидат казнети за тоа.

Министерката за туризам во Занзибар, Лела Мухамед Муса, рече дека неодамнешните инциденти поврзани со јавната голотија ја поттикнале да ги обнови правилата за кои, доколку бидат прекршени, следува парична казна до 2.000 американски долари.

„Денес може да видиме многу туристи на јавни места во Занзибар речиси целосно разголени“, изјави Муса за CNN.

Министерката рече дека туристите ќе бидат ослободени од парични казни затоа што е одговорност на тур-операторите и водичите да обезбедат спроведување на долгогодишните кодекси на однесување.

„Ако сте туристички водич и имате турист кој е непристојно облечен на јавно место, ние ќе ве казниме со глоба од 700 до 1.000 долари - во зависност од тежината на проблемот“, рече таа.

Казната за тур-оператор кој ќе води скудно облечен турист на јавен простор ќе биде помеѓу 1.000 и 2.000 американски долари.

„Ние ги почитуваме разликите што постојат меѓу различни нации и народи, но одговорноста на посетителите е да ги разберат културните практики и кодексите на однесување на Занзибар пред да дојдат во земјата“, вели министерката.

реклама

Чек дис аут

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Read more

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Read more

Дај ми да се напијам

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more
 

Магазин

Најдобрите љубовни комбинации во хороскопот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за посни крофни

Читај повеќе

Како да препознаете лажно извинување?

Читај повеќе

Брз и вкусен појадок: Банички со спанаќ

Читај повеќе

Зошто ни се спие кога врне?

Читај повеќе

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе