Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Сите знаеме кои комбинации на храна инстантно предизвикуваат да подголтнеме од сласт, но не се сите добри за нашето здравје.

Ова се забранетите, нездрави комбинации кои треба да се избегнуваат. Од некои можеби ќе се изненадите, бидејќи се кулинарска традиција кај нас.

Помфрит и јајца

При пржење компири се формира голема количина скроб и канцерогени супстанции, така што дополнително може да ја влошите ситуацијата со протеините од јајцата.

Колачиња и млеко

Ако јадете колачиња, кекси  бисквити со млеко или какао, ризикувате металоиди и непријатна ферментација во стомакот. Општо земено, нутриционистите сметаат дека млекото треба да се консумира одделно од другите производи.

Домат и сирење

Оваа комбинација е многу вкусна, но ги преоптоварува панкреасот и црниот дроб. Киселините на доматот реагираат со калциумот кој се наоѓа во белото сирење, создавајќи специфични наслаги во нашите зглобови. Се разбира, не е потребно целосно да се исклучат доматите и сирењето од менито, но не треба да ги јадете овие производи заедно премногу често.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Здравје

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Read more

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Read more

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Read more

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе