Забрането пливање на одредени плажи во Будва и Тиват поради лош квалитет на морето

Макфакс/Кајгана
/ 11.07.2024 / 08:16

Поради лошиот квалитет на морето, капењето е забрането на Словенската плажа 03 во Будва и на плажата Солили 01 во Тиват и се означени со црвено знаме.

Резултатите од анализата на квалитетот на морската вода за 114 локации, што Институтот за морска биологија ја спроведе во периодот од 1 до 8 јули годинава, покажаа дека на 80,6% од локациите морската вода била со одличен квалитет, во 13,2% од локациите добрa, на 4,4% задоволителнa, додека на 1,8 % од локациите водата била со лош квалитет.

Во Херцег Нови примероци од вода беа земени на вкупно 22 локации, од кои 16 беа со одличен квалитет, а 6 со добар квалитет. Лоша вода за капење е пронајдена на локациите за капење Словенска плажа 03 во Општина Будва и Солила 01 во Општина Тиват. Црвено знаме е истакнато на местата за капење во овие води, како симбол на забраната за капење.

„Во Општина Улцињ, од вкупно 18 локации каде што се спроведува Програмата за мониторинг на санитарен квалитет, морската вода била со одличен квалитет на 16, добра на 1, додека водата била со задоволителен квалитет на 1 локација. Анализите покажаа дека морската вода била со одличен квалитет на 14 локации во Општина Бар, додека на 1 локација во оваа општина водата била со добар квалитет. Во Општина Будва квалитетот на морската вода беше одличен на 29 локации, добар на 2 локации, задоволителен на 2 локации, додека на 1 локација водата беше со лош квалитет. Во Которскиот Залив, во Општина Тиват, од вкупно 10 локации, на 6 од нив водата била со одличен квалитет, на 3 локации била квалитетна, додека на 1 локација квалитетот на водата за капење бил сиромашен. Анализите покажаа дека во Котор водата била со одличен квалитет на 11 локации, на 2 со добар квалитет, а на останатите 2 со задоволителен квалитет на водата“, соопштија од Јавното претпријатие за управување со поморски средства, пренесува Vijesti.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Регион

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Read more

Ослободени сите обвинети за обидот за државен удар во Црна Гора, уапсени двајца обвинители

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Таткото на Данка: Адвокатите треба да се срамат пред дипломите

Read more
 

Вести

Бебе оставено среде центар во Велес, случаен минувач го однел во болница

Читај повеќе

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Читај повеќе

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Читај повеќе
  • play_arrow

Што сè видовме на Викенд на гордоста - Скопје 2024?

Читај повеќе

На конкурсот за годишни награди на Друштвото на писателите пријавени вкупно 35 дела

Читај повеќе

Четворица малолетници најдени затруени, итно се пренесени на Токсикологија

Читај повеќе

Температури до 42°C, UV индексот 10

Читај повеќе

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија

Читај повеќе