Зад Porsche 928 за XXI век стои компанијата Nardone

Интересен проект на Nardone Automotive базиран на Porsche, кој не се крие зад бројот 911, доаѓа на сѐ попопуларната рестомод сцена.

Со помош на дизајнерскиот тим Borromeo/Da Silva, кој го „потпиша“ извонредниот рестомод проект на Amos заснован на Lancia Delta Integrale, Nardone го обнови и модифицираше Porsche 928, кој се произведуваше од 1978 до 1995 година и првично беше замислен како модел кој целосно ќе го замени бесмртниот 911.

И Nardone 928 е придвижуван од атмосферскиот V8 мотор на Porsche, кој во последното фабричко издание (928 GTS) развиваше 350 коњски сили и 500 Nm максимален вртежен момент, а со подобрувањата под долгата предна хауба на Nardone ветува околу 400 коњи за чија дистрибуција на задната оска е задолжен новоразвиениот 6-брзински мануелен менувач.

Возачот на рестомодот Porsche 928 на располагање ќе има адаптивна суспензија и ограничена брава на диференцијалот, а таквите проекти обично доаѓаат со бандажи со многу поголем дијаметар во ретро дизајн со актуелни гуми, карбонски панели на каросеријата, LED светла и модерни мултимедијални системи компатибилни со различни апликации.

Публиката на Nardone 928 ќе може да ја види премиерата на Goodwood Speed ​​Festival во Велика Британија, почнувајќи од 23 јуни, а првите клиенти во нивните примероци ќе може да седнат во 2024 година.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Концепти

Концепт кабриолетот Genesis X е магнет за погледи

Read more

Morgan ги претстави освежените модели Plus Four и Plus Six

Read more

Audi го претстави Q8 E-Tron, електричен SUV со 496 КС

Read more

Manhart го претстави тјунираниот BMW M3 Touring со 641 КС

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Читај повеќе
  • play_arrow

Како поминаа фаворитите на најновиот EuroNCAP креш тест?

Читај повеќе

Apple го одложи својот прв автомобил и се откажува од автономното возење

Читај повеќе

Volkswagen најави електричен SUV со автономија од 700 километри

Читај повеќе

Италија е против забраната за продажба на нови бензински и дизел автомобили од 2035 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Читај повеќе

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Читај повеќе
  • filter

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Читај повеќе