Задолжителен негативен ковид тест за влез во Грција преку Промахонас од 14 јули

Атина, 10 јули 2020 (МИА) – Од вторник наутро сите оние кои влегуваат во Грција преку граничниот премин Промахонас (Кулата), а се државјани на земјите за кои е дозволен влез во Грција, задолжително е да имаат негативен тест за COVID-19, направен 72 часа пред патувањето.

Ова е една од одлуките, односно една од додатните мерки донесени на состанокот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со надлежните министри, јави дописничката на МИА од Атина.

Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас ги соопшти трите одлуките од состанокот, кои се однесуваат, како на посетителите така и на внатрешноста на земјата, каде што до недела ќе се спроведат над 300 контроли за почитување на здравствените протоколи.

-Оние кои влегуваат, од неесенцијални причини од граничниот премин Промахонас, од 6 часот наутро во вторник 14 јули 2020 година, обврзани се да покажат негативен резултат на молекуларен тест (PCR) за коронавирусот што ќе биде направен до 72 часа пред нивниот влез во Грција. Второ, обврската за пополнување на „Passenger Locator Form (PLF)“ и понатаму е во сила, минималното време за пополнување пред пристигнувањето во Грција се ограничува на 24, од 48 часа како што беше претходно, соопшти Пецас.

Третата мерка на грчката Влада се однесува на контролите во внатрешноста на земјата за почитување на здравствените протоколи, односно десетици инспекциски единици од Националната служба за транспарентност, од Генералниот секретаријат за трговија и заштита на потрошувачи, како и од грчката полицијата, како што соопшти Пецас, до недела, ќе спроведат над 300 контроли во целата земја.

На состанокот во премиерската палата, свикан од грчкиот премиер за текот на оперативниот план за контроли на влезните точки во Грција присуствувале министрите за цивилна заштита, за одбрана, за здравство и за поморство, државниот министер, замениците- министри за цивилна заштита и за здравство, замениците - министри под премиерот, генералните секретари од неколку Министерства, претседателот на Националната организација за јавно здравје, началниците на Крајбрежната служба и Генералштабот на армијата, како и професорот епидемиолог надлежен за COVID-19.

Мицотакис на состанокот истакнал дека „не е дозволено никакво опуштање“, додека пак професорот епидемиолог Сотирис Циодрас кој е надлежен за COVID-19 во Министерството за здравство на Грција изразил загриженост за здравствената ситуација на Балканот.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Регион

Хрватскиот премиер позитивен на коронавирус

Read more

Во регионот рекорден број заразени, во Хрватска најмногу починати

Read more

Србија го прогласи црногорскиот амбасадор за „персона нон грата“

Read more

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе