Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Атина, 3 август 2020 (МИА) – Бродовите и траектите во Грција пловат со дополнително зголемен капацитет од 80 и 85 отсто, наспроти 60 и 65 проценти колку што беше претходно, а од утре до 18 август, освен во внатрешноста, задолжителна е маската за патниците, и во надворешниот дел, односно на палубите, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од денеска, три пати седмично ќе има состаноци со надлежните епидемиолози и министри за ситуацијата со COVID-19, а утрово била донесен одлука за нови превентивни мерки, како што соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите.

– Овие состаноци ќе се одржуваат за да се регистрираат случувањата, да се оценуваат податоците и соодветно да се прилагодуваат нашите активности за справување со пандемијата. На денешниот состанок беше одлучено следното: употребата на маска станува задолжителна и во надворешните делови на бродовите од утре до 18 август. Почитувањето на оваа мерка е клучно за да не се донесат подрастични рестриктивни мерки за капацитетот на бродовите. До 15 август се продолжува одлуката според која земјоделските работници кои излегуваат од земјата, немат право одново да влезат, соопшти портпаролот на грчката Влада.

Бродовите и траектите во Грција за време на викендот почнаа да пловат со зголемен капацитет. Од 60 и 65 отсто исполнетост, сега се дозволени 80 (доколку во бродот нема кабини), односно 85 проценти (доколку располага со кабини) од вкупниот капацитет.

Пецас рече дека воведувањето маска и на палубите е поради тоа што било забележано во надворешниот дел на бродовите кои пловат кон грчките острови да има гужви и да не се одржува потребното растојание.

И покрај зголемениот број позитивни случаи во изминатите денови, Пецас рече дека епидемиолошката слика на Грција е многу подобра во споредба со други држави, истакна дека земјата успеала да ги контролира „увезените случаи“, а главниот непријател и понатаму е опуштеноста на граѓаните во внатрешноста на земјата.

Сепак, објасни дека зголемениот број позитивни случаи, барем засега, не доведува до значаен притисок врз здравствениот систем на земјата, со оглед на тоа дека бројот на хоспитализиранит на Одделите за интензивна нега, како и бројот на пациенти приклучени на апарати е помал од оној во април и мај.

– Главниот извор на загриженост за поголемо ширење на вирусот во општеството се копнените граници од кои влегуваат Грците и оние кои имаат дозвола за престој, како и гужвите на општествени манифестации, гужвите во местата за забава и во јавниот превоз, истакна Пецас.

Токму затоа, во земјата се интензивирани инспекциите, а од петокот до вчера, надлежните органи, спровеле 6.610 контроли во цела Грција, биле регистрирани прекршувања во 434 случаи, изречени 494 казни во висина од 231.500 евра и забрана за работа од вкупно 195 дена.

– Зголемувањето, особено на административните казни со забрана на работа е многу големо во споредба со претходните викенди и ја потврдува опуштеноста што сите ја гледаме околу нас. Но, како што многу пати имаме кажано, ако се опуштиме, ќе го платиме тоа, посочи Пецас.

Портпаролот на грчката Влада на денешниот редовен брифинг со новинарите не ја исклучи можноста, доколку биде потребно и доколку новите мерки не донесат резултат, да се преземат и дополнителни.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Регион

394 нови случаи на коронавирус за 24 часа во БиХ

Read more

Во Загреб 49 деца заразени со COVID-19, над 300 во самоизолација

Read more

Нови услови од Бугарија за преговорите со ЕУ

Read more

Дури 230 новозаразени и три смртни случаи во Црна Гора

Read more

Вести

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Читај повеќе

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Читај повеќе

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Читај повеќе

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Читај повеќе
  • play_arrow

Москва погодена од ураган

Читај повеќе