Заев доби орден од МПЦ

Премиерот Зоран Заев го пречека својот бугарски колега Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на митрополитот струмички Наум.

Од владината прес-служба соопштија дека Заев добил орден, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот македонски крст, за особен придонес и залагање во севкупниот напредок и афирмација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

По средбата со митрополитот струмички, Наум, а пред меѓувладината седница, премиерите се упатија кон споменикот на поранешниот претседател Борис Трајковски, каде што положија цвеќе.

реклама

Македонија

Ќосето ќе остане во магацин, Герасимовски ја одби Арсовска за споменикот да се врати пред суд

Read more

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Read more

Жичницата на Водно од денеска работи еден час повеќе

Read more

Мицкоски: Тврдењата дека со влез на Бугарите во Устав се прави дистинкција со Македонците се незнаење или манипулација

Read more
 

Вести

Нов гаф на Бајден: Градот Ролинг Форк го нарече Ролинг Стоун

Читај повеќе

Ќосето ќе остане во магацин, Герасимовски ја одби Арсовска за споменикот да се врати пред суд

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Читај повеќе

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Читај повеќе

Петмина повредени, од кои две деца, во сообраќајка во Горно Лисиче

Читај повеќе

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Читај повеќе

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Читај повеќе

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Читај повеќе

Жичницата на Водно од денеска работи еден час повеќе

Читај повеќе