Заев: Ги слушнав заканите, мерките на претпазливост се преземени

Скопје, 11 декември 2019 (МИА) – Моите деца и моето семејство ми се светост како што му се светост на секој граѓанин веројатно децата и семејството и нема да дозволам влакно да им фали на главата како што нема да дозволам да фали влакно на главата на кој било граѓанин. Должен сум прво како родител, потоа како претседател на Владата да ги преземам сите мерки на претпазливост, истакна денеска премиерот Зоран Заев.

– Ги слушнав заканите. Секако не верувам дека нешто ќе се реализира. Лично не верувам во организација на такви закани. Веројатно може да се случат такви закани под дејство на алкохол, под дејство на не знам какви не мотивации во каков било амбиент. Немам време многу да размислувам околу нив, но гледам мојата мајка, мојата сопруга моите деца размислуваат. Нормално мерките на претпазливост се преземени, рече Заев во одговор на новинарско прашање по денешната презенатација на иницијативата на Македонско-бугарската и Бугарско-македонската стопанска комора за ново интерконективно гасно поврзување меѓу двете земји со изградба на гасовод меѓу Струмица и Петрич.

Тој потенцира дега нему му е многу важна вистината и додаде дека судскиот процес треба да заврши со разрешница, да ги утврди сите вистини и да ја испорача казната за секој што се огрешил и го прекршил законот зашто, како што кажа, будното око на јавноста е сериозно насочено во случајот и очекува негова разрешница.

– Самиот судски процес треба да заврши со разрешница, да ги утврди сите вистини и да ја испорача казната за секој што се огрешил и го прекршил законот. Вистината излегува вака или онака. Најголемата вистина граѓаните ја очекуваат токму преку судскиот процес, да се знае точно што се случува, доказите што покажуваат и судот да донесе пресуда заради тоа што ова е еден од случаевите во коишто јасно се нотира решителноста на извршната власт да се врати правната држава, посочи Заев.

Ова, додаде, е сериозен случај што може да нанесе политички штети врз одредени политички субјекти и врз извршната власт.

– Но, извршната власт е таа која што обезбеди независност и целосна растовареност на правосудството. Обвинителство и судство да истражуваат и да собираат докази и да судат. Тоа е сериозна порака и до ЕУ дека работите во Република Северна Македонија се променети. Законот важи еднакво за сите без разлика дали тоа е обвинител, дали е газда на медиум, дали е некој бизнисмен или слично и така мора да остане. Тоа е само почеток. Јас верувам дека во иднина ќе има сериозни конкретни случаи преку кои правосудството ќе ја враќа својата доверба пред граѓаните, потенцира Заев.

На YouTube денеска беа објавени девет нови „бомби“ во кои се слуша како лице се заканува по животот на децата на премиерот Заев. Заканите доаѓаат од лице за кое се претпоставува дека е бизнисменот Орце Камчев.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Филипче: Состојбата со COVID-19 се влошува

Read more

Секс-поза која ветува длабока пенетрација и силни оргазми

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Македонија

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

Read more

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Read more

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Read more

88 нови случаи на COVID-19 од 1.618 тестирања

Read more

Вести

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

Читај повеќе

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Читај повеќе

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Читај повеќе

Горан Михајловски ќе бара отштета од 1 милион денари како жртва на прислушувањето

Читај повеќе

88 нови случаи на COVID-19 од 1.618 тестирања

Читај повеќе

Сè уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас, вели Филипче

Читај повеќе