Заев: Градоначалниците да не ми „изиграваат“ локални шерифи, туку да им служат на граѓаните

„Градоначалниците да не ми „изиграваат“ локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено“, порача премиерот Зоран Заев откако беше запрашан од новинарите како ќе реагира на обвинувањата на вработени во општина Лозово кои се жалат на мобинг од страна на општинската управа.

„Првиот пат коа беа реакциите лично разговарав со градоначалникот и тој ми даде соодветно објаснување и корекции за одредени работи. Со новите настани не сум запознаен, оваа недела сигурно дека ќе реагирам затоа што јас сум служител на нашите граѓани и сакам да бидат секогаш во нивна заштита. Граѓанин е и градоначалникот, но тој извршува сериозна одговорна функција како градоначалник на општина Лозово, не знам детали, не можат да инсинуирам што било, но дефинитивно ќе се заинтересирам за случајот и прва прилика ќе дадам коментар“, рече Заев.

Ова го изјави премиерот по завршување на судското рочиште, во кое Заев го тужи  новинарот Зоран Божиновски за клевета.

Тагови
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more

Македонија

Мијалков со полициска придружба спроведен во Затворот во Шутка

Read more

Не е постигнат напредок за учебниците по историја, за Гоце Делчев прашањето не било отворено

Read more

Нови 554 случаи со коронавирус, оздравени 210, починати осум пациенти

Read more

Заврши протестот за „Монструм“, повредени 7 полицајци

Read more
 

Вести

Мијалков со полициска придружба спроведен во Затворот во Шутка

Читај повеќе

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Читај повеќе

Не е постигнат напредок за учебниците по историја, за Гоце Делчев прашањето не било отворено

Читај повеќе

Филипче соопшти детали за прегазениот доктор пред Клиничкиот центар во Скопје

Читај повеќе

Нови 554 случаи со коронавирус, оздравени 210, починати осум пациенти

Читај повеќе

Заврши протестот за „Монструм“, повредени 7 полицајци

Читај повеќе

Филипче: 70 отсто од новите случаи се заразаени со британскиот сој

Читај повеќе
  • play_arrow

Демонстрантите потиснати кон Бит-Пазар, полицијата го спречи нивното движење

Читај повеќе
  • play_arrow

Ескалира протестот за „Монструм“ на Бит-пазар, полицијата употреби шок-бомби

Читај повеќе