Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека, иако Стојко Пауновски е негов личен исклучително добар пријател, ќе побара од службите на Владата да го разрешат. Смета дека за тоа постои основа и очекува да биде покрената постапка.

Недозволиво е, рече Заев, секој ден преку медиумите некој да води полемики со потпретседателот на Владата, а сега веќе и со премиерот. Тоа е пркос што не е дозволен. Во Владата има хиерархија и се знае како треба да функционира.

-Не може да си дозволите јавно да давате вакви коментари, понижувајќи ги претпоставените за нешто е толку транспарентно и воспоставено на одлилчни, искрени основи – самите институции да дадат фидбек. Ако нема систематизирано место или не може да се систематизира, не мора да се прими никој. Но, народот очекува од нас ова да го решиме зашто поминуваат години, се плаќаат луѓе, а не работат ништо. Сериозно е тргнат процесот за распредлеба на тие луѓе, нагласи Заев.

Соопштувајќи ги актуелните бројки за „рамковните“ вработувања, премиерот рече дека 1349 луѓе беа дел од процесот, 1182 прифатиле распоредување во институциите, 38 одбиле и одат на трансфер листа, додека 13 сами дале отказ.

-Вкупно 87,62 отсто е вкупно успешен планот досега, 9,49 отсто дали оставка, 2,82 одбиле, 9,49 проценти дале оставка и 0,07 се пензионирани. Сите овие граѓани се наши, зимале плата, а не работеле ништо и треба да ги распоредиме. Побаравме секоја институција да влезе во рамките на Законот и да соработува со Владата за спроведување на овој план кој е дел од владината програма. И во некои други институции немаше примање целосно, но секој ден да водите полемика со потрпетседател на Владата, со претседател на Владата, со институциите, е пркос што не е дозволен. Ние имаме целосна одговорност пред граѓаните и затоа поставената хиерархија мора да функционира успешно и професионално. Се работи за мој исклучително добар пријател, Стојко Пауновски, но го кажувам тоа што е принцип, објасни Заев, додавајчи дека ваквиот однос на Пауновски е доволна основа за негово разрешување.

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски рече дека и по цена да биде разрешен, нема да ги прифати сите 35 рамковно вработени.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Македонија

Нови 198 случаи на коронавирусот од 3.108 тестирања, починати 12 лица

Read more

АМСМ: Градежни активности кај наплатните станици Петровец и Миладиновци од идната недела

Read more

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Read more

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Read more
 

Вести

Нови 198 случаи на коронавирусот од 3.108 тестирања, починати 12 лица

Читај повеќе

Чешка побарала од државите од ЕУ да протераат по еден руски дипломат

Читај повеќе

АМСМ: Градежни активности кај наплатните станици Петровец и Миладиновци од идната недела

Читај повеќе

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Читај повеќе

Пораст на температурата во наредните денови, в среда попладне локално дожд и грмежи

Читај повеќе

Отворени плажите во Грција

Читај повеќе

Хамнеи: Израел не е држава, тоа е терористички камп

Читај повеќе

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Читај повеќе

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Читај повеќе