Заев: Нема појдовни политички платформи, туку – програма на идната Влада

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека политичките процеси полека се дефинираат, без разлика што постоеја две неразумни причини, кои ги постави претседателот Иванов, а со кои се изместија од шините сите процеси коишто требаше да течат во нормален тек.

Тој посочи дека како човек и партија позади која стојат 67 потписи на пратеници, има право да очекува да му биде доделен мандатот за да направи обид да формира Влада.

„Мудроста, присебноста и толеранцијата не ставија во позиција да имаме разбирање, дури и кога се неразумни ваквите причини којшто ни се дадени. Гледате дека презентиравме програма на новата Влада, за да докажеме дека нема веќе појдовни основи, програми на политички партии, платформи, декларации или изјави, туку има ништо повеќе, ништо помалку – програма на идната Влада на Република Македонија, којашто во својата преамбула има заштита и унапредување на унитарноста на државата, уставниот поредок на Република Македонија, и нашите приоритетни цели, ЕУ и НАТО“, изјави Заев запрашан за начинот на кој ќе ја формира Владата.

Заев потсети на поднесена иницијатива за продолжување на конститутивната собраниска седница. Тоа го стори генералниот секретар на СДСМ, кој во името на сите 67 потписници, ја достави иницијатива за продолжување на конститутивната седница којашто не беше завршена, а на која требаше да се избере претседател на Собранието.

Верувам, рече Заев, дека претседателот на Собранието, ќе испрати допис до Иванов, со што ќе го решиме и овој проблематичен услов од 10 дена, рок за да биде доделен мандатот.

„Верувам дека како сериозни, трезвени луѓе кои ја водат државата, како Иванов, тој е претседател на Република Македонија, а и сите ние коишто сме веќе пратеници во Собранието, и имаме аспирации да ја водиме Македонија, ќе бидеме разумни, ќе се разбереме еден со друг, за да може да и помогнеме, пред сè на Македонија и на сите нејзини граѓани“, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Македонија

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Read more

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Read more

АХВ: Нема ниту една увозна пратка со домати позитивна на пестициди

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе