Заев: Од снимката се бетонира вината – сакале да скријат убиство и да влијаат на процесот

Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Од објавениот аудио разговор се потврдува вината на тогашната власт дека сакале до сокријат убиство и да влијаат врз процесот, оцени денеска премиерот Зоран Заев одговорајќи на новинарско прашање дали е подготвен да разговара за неговата одговорност по објавениот разговор од Ел Чека поврзан со убиството на Мартин Нешковски.

„Се гордеам што имав чест да споделам зло што е правено во државата врз основа на кое се разбуди народ кој молчеше, врз основа на кое денес имаме нормална земја еве членка на НАТО и е пред отворање на поглавјата со ЕУ. Потврдувам дека се што е таму е правено од боговското поставување на некој што бил на власт за да си дозволи ваков дел на менаџментот“, рече Заев на прес-конференција во Владата.

Нагласувајќи дека е транспарентен човек и зборува за се во државата, што е вистинска реткост, Заев истакна дека самото објавување на разговорите впрочем „го бетонира тоа што е вината на власта,  а тоа е – сакале да скријат убиство“.

„Второ дефинитивно сакале да влијаат врз процесот, викаат 30 – сетка со кромид да му дадете. Ви се молам Јавното обвинителство кога постапува постапува комплет со сите материјали. Сите материјали се дадени“, кажа Заев.

Напомена дека разговорите се индиција, а дополнително материјалните докази се основата на која се носат пресуди за ослободување или за осудување од страна на судиите.

„Процесите одат транспарентно, барем процесите на СЈО сите ги знаат во државата во детали, со доказите и аргументациите. На некои им се допаѓа, на некои не. Еден дел на тие што им се допаѓа или не им се допаѓа се привразаници на власта, еден дел се приврзаници на опозицијата, но на крајот правдата ја носи судијата“, рече Заев.

Додаде дека на крајот таа се потврдува за конечна низ второстепените постапки како што е апелацијата и процесите течат транспарентно.

„Апсолутно тврдам дека се што било индиции е споделено од мене многу чесно и транспарентно. И ова дали е целосно, таму кога објавуваме разговори викавме дека е само дел од разговорите. На една тематика имаше по 50 по 100 телфонски разговори, со различни чинители, не можете да објавувате разговори по пет часа. На крајот, како што знам нема отворено истрага против Никола Груевски и Гордана Јанкулоска за Мартин Нешковски“, појасни премиерот Заев.

Посочи дека работите треба да докажат во предистражна постапка.

„Таму има не само дополнување на овој разговор, таму има уште многу разговори кои дефинитивно потврдуваат дека се обиделе да кријат убиство и да го монтираат во делот на неговото одговорност, па дури тие определуваат притвори. Вината е во тоа, ништо не е спротивно од тоа што сме објавувале“, рече Заев.

На прес-конференцијата Заев напомена дека во тој момент, како шеф на опозицијата, како човек кој прв ги слушал телефонските разговори, му дошло да ја сруши владината ограда.

„Не дали имало причина, имало причина до небото. Се однесувале и станале богови во тоа време, па ќе си играат дури и со човечки животи“, потенцира Заев.

реклама

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Толку е убава што луѓето мислат дека е кукла

Read more
7 стилски правила за модни додатоци

7 стилски правила за модни додатоци

Read more

Македонија

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во држaвава од Србија, Црна Гора, БиХ и Косово

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Активен пожар во околината на Прилеп

Read more

Вести

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во држaвава од Србија, Црна Гора, БиХ и Косово

Читај повеќе

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нови инциденти во Белград: Демонстрантите повторно фрлаа камења и факели врз полицијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести и во Нови Сад: Млади лица фрлаа камења и петарди кон полицајците

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе
  • filter

Протест пред Филозофскиот факултет во Белград, се бара преодна влада и нов Кризен штаб

Читај повеќе

Активен пожар во околината на Прилеп

Читај повеќе

Задолжително носење маска секаде – нова мерка во Каталонија

Читај повеќе

Мисајловски: Се обврзуваме на поголеми пензии по победата на 15 јули

Читај повеќе