Заев: Постигнавме договор - Република Северна Македонија, со македонски јазик и македонски идентитет

Скопје, 12 јуни 2018 (МИА) -  Република Северна Македонија за севкупна употреба, што ќе се прецизира со амандман во Уставот е договорот што го постигнаа Македонија и Грција во процесот на преговорите за решавање на спорот за името.

Ова го соопшти вечерва на прес-конференција премиерот Зоран Заев во присуство на сите министри во Владата.

Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во ОН - македонски, macedonian, без фуснота. Нациоанлноста е македонска/граѓани на Република Северна Македонија и соодветно на англиски јазик.

Со договорот, рече Заев, еднаш засекогаш се потврдува и зајакнува македонскиот етнички и културен идентитет, македонскиот јазик, македонмската националност. Со него се гарантира и безбедноста на земјата и се овозможува сигурна иднина на граѓаните на РМ, истакна премиерот.

Договорот, како што рече ќе биде презентиран пред сите релевантни политички субјекти во државата, потпишан од претставниците на двете влади, по што следува ратификацијата во Собранието.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Македонија

Охрид полн со гости, рестораните празни – сепак поднесени осум кривични за угостители

Read more

МЗЗПР: На секој вработен заболен од COVID-19 на работното место да му биде исплатена 100% плата

Read more

Без струја утре делови од општина Карпош

Read more

Северна Македонија во очекување на преговарачката рамка со ЕУ

Read more

Вести

Охрид полн со гости, рестораните празни – сепак поднесени осум кривични за угостители

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковид аларм во Бразил: Избришана статистиката, Болсонаро ги криел вистинските податоци за заразени и починати

Читај повеќе

МЗЗПР: На секој вработен заболен од COVID-19 на работното место да му биде исплатена 100% плата

Читај повеќе

Без струја утре делови од општина Карпош

Читај повеќе

Забраната за движење не ја почитувале 154 лица, маски не носеле 386

Читај повеќе

Намаленото производство на нафта продолжува и во јули

Читај повеќе

Северна Македонија во очекување на преговарачката рамка со ЕУ

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Читај повеќе

Како „онлајн“ и „фејк њуз“ се прикрадоа во нашиот јазик?

Читај повеќе