Македонија

Заев се сретна со рускиот амбасадор Шчербак

19. октомври 2017 - 15:29 | Макфакс

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Олег Шчербак, амбасадорот на Руската Федерација.

На средбата било констатирано дека евро-атлантските стремежи и определби на Република Македонија не се и не треба да бидат пречка за развој на билатералните односи помеѓу Македонија и Русија, посебно што и кај двете држави постои став за одржлив систем на безбедност во светот, што е од меѓународно значење.

Како што соопшти владината прес-служба, заеднички е оценето дека отворените и посветени политики на премиерот Заев и на новата Влада создаваат услови за интензивирање на соработката помеѓу Македонија и Русија во областа на економијата, трговијата и инвестициите, земјоделството, енергетиката, транспортот, научно-техничката соработка и културата, што ќе се унапредува со меѓувладина и меѓупарламентарна соработка.

„Соработката меѓу пријателски држави е добра и во иднина ќе се надградува на такво прагматично и пријателско ниво“, е заедничкиот став изразен на средбата на премиерот Заев со рускиот амбасадор Шчербак.

Коментирај