Заев: Следува инвестициски циклус од пет милијарди евра

Скопје, 29 јули 2019 (МИА) – Зголемен БДП за над 40 отсто, позитивен раст на платите, намалена невработеност, вратена доверба кај инвеститорите, зголемени вложувања, се само некои од показателите содржани во најновата ревизија на Светската трговска организација (СТО) што покажува дека нашата економија е на добар пат, а владините политики даваат резултат, рече денеска премиерот Зоран Заев.

Заев на прес-конференција во Владата, соопштувајќи ги, како што рече, бројките и фактите објавени од СТО на 15-ти јули годинава, најави нов инвестициски циклус од пет милијарди евра.

–  Создадовме реална, силна економија. Направивме се за да ја оттргнеме економијата од бизнисот. Ревизијата на СТО е уште еден доказ дека економските политики на Владата даваат резултат. Оваа, 2019, навистина ќе биде година на економијата, потенцира Заев.

Премиерот низ бројки ги пренесе показателите содржани во ревизијата на Светската трговска организација. Меѓу другото напомена дека инвестициите се зголемени, земјава направи скок од 25 места според глобалниот инвестициски индекс, а драстичен раст бележи и извозот.

– Со посветена работа успеавме да ги стабилизираме економските текови и состојби. Компаниите растат и се развиваат, расте нивната конкурентност, се зголемуваат бруто-инвестициите, а прогрес бележи и градежништвото, истакна премиерот.

Министерот за економија Крешник Бектеши се осврна на актуелните владини мерки како борбата против сивата економија, МојДДВ…

Одговорајќи на новинарско прашање, Бектеши рече дека до крајот на годинава очекува земјава да биде дел од Спогодбата за јавни набавки со Светската трговска организација.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Read more

Македонија

Османи: Треба да се бориме против лажните вести за граѓаните да сфатат дека вирусот постои

Read more

До утре ќе се знае дали ќе има нови рестриктивни мерки против COVID-19

Read more

Променливо облачно со сончеви периоди

Read more

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Read more

Вести

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Читај повеќе

Италија од денеска ги отвора границите, засилените мерки остануваат

Читај повеќе

Словенија распореди уште илјада полицајци на границата со Хрватска поради мигрантите

Читај повеќе

Во Италија продолжува да се намалува бројот на смртни случаи од COVID-19

Читај повеќе

Османи: Треба да се бориме против лажните вести за граѓаните да сфатат дека вирусот постои

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Трамп го засилува притисокот врз гувернерите за сузбивање на немирите со Националната гарда

Читај повеќе

До утре ќе се знае дали ќе има нови рестриктивни мерки против COVID-19

Читај повеќе

Променливо облачно со сончеви периоди

Читај повеќе

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Читај повеќе