Заев: Во Буџетот има пари за исплата на шестиот пакет економски мерки

Државата е финансиски ликвидна и стабилна и во Буџетот има доволно средства за исплата на шестиот пакет економски мерки за туристичко – угостителскиот сектор во вредност од 17,8 милиони евра, оцени денеска премиерот Зоран Заев.

– Буџетот е финансиски ликвиден и државата е солвентна. Приходите во државата редовно се наплаќаат и се зголемени во текот на март и април. Средства има и од обезбедените кредитни линии коишто ги имаме, а на располагање се и средствата од продажбата на еврообврзницата од 700 милиони евра со историски најниска камата од 1,625 проценти. Од нив во јуни 500 милиони враќаме за стара обврзница,  а другите се токму за покривање на буџетските потреби. Исто така, и од домашниот пазар обезбедивме 100 милиони во редовните планови, затоа бројките се поклопуваат согласно планот и Буџетот, рече Заев во одговор на прашање по пуштањето во употреба на фотоволтаичната централа во село Теново, Општина Брвеница.

Најголем дел од средствата, потенцира, ги обезбедуваме од штедење на не така продуктивните трошоци во државата.

-Лани го правевме тоа и оваа година го правиме. Секаде се крати и денеска апелирам до сите министерства да преземат чекори на кратење на не така продуктивни трошоци или не така итни или важни трошоци во своите портфолија или буџети, рече Заев.

Предвидените 17,8 милиони евра за туристичко – угостителскиот сектор, како што кажа, се соодветни.

-На затворените објекти им даваме 30 отсто од просечниот месечен приход којшто го вадиме за цела 2019 и 2020 година, 24 месеци поделуваме на 24 и го вадиме просекот. Тие 30 отсто за неработење ги даваме заради тоа што треба да платат кирија, стигаат комуналните сметки, стигаат сметките за струја, но дополнително ја даваме и најновата минимална плата 15.200 денари. Ги помагаме со исти средства рестораните за свадба, игротеките, туристичките агенции и сите други, посочи Заев.

За методологијата по која ќе се делат парите од шестиот пакет министерот за економија Крешник Бектеши кажа дека  ќе се земе во предвид просекот на приходите од 2019 и 2020 година и ќе се земат деновите колку што биле затворени угостителските објекти и врз основа на тоа 30 отсто од трошокот ќе преземе Владата. 

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Македонија

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Read more

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Read more

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Read more

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Read more
 

Вести

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе