Зафатот со гушење при апсење ќе биде укинат во Минеаполис

МИА/КАЈГАНА
/ 06.06.2020 / 10:32

Градскиот совет во Минеаполис донесе одлука за забрана на задушување на лице за време на полициско апсење, по убиството на Џорџ Флојд пред 10 дена, кога полицаец со колено му го притискаше вратот повеќе од осум минути.

Ограничена е и употребата на средства за разбивање демонстрации и побарана е поголема транспарентност во работата на полицијата.

„Ова е моментот кога можеме целосно да го промениме начинот на дејствување на полицијата“, рече градоначалникот Џејкоб Фреј.

Тој додаде дека во минатото имало проблеми со воведување на вакви промени, но оти сега тие можат да се спроведат.

Remote video URL

И гувернерот на Калифорнија Гавин Кристофер Њусам излезе на прес-конференција со изјава дека граѓаните треба да имаат загарантирано право на мирен протест без да се плашат дека ќе бидат пречекани со гумени куршуми или солзавец. Тој исто така рече дека „карате зафат за приведување не е нешто полицијата треба да го применува во 21. век“.

Remote video URL
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Почина актерката Кели Престон

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Read more

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Вести

ДИК: 723 лица заболени од COVID-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Читај повеќе

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Читај повеќе

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе