Загадениот воздух го убива витаминот Д

Загадениот воздух на кој се изложени многу граѓани во земјава, особено во есенските и зимските месеци, има опасни последици по човечкото здравје.

Меѓу нив е и намалувањето на витаминот Д во телото, кој е пресуден за одржување на целокупното здравје.

Витаминот Д е неопходен за организмот бидејќи ја помага апсорпцијата на калциум и фосфор од исхраната и на тој начин ги зајакнува коските и забите.

Ниското ниво на витамин Д се поврзува со слабеење на имунитетот што може да резултира со почеста појава на инфекции на респираторниот систем, но и хронични заболувања на срцето и крвните садови, појава на дијабетес, депресија и карциноми.

Ова се симптомите што ќе ви помогнат навреме да интервенирате во случај да имате недостиг на витамин Д:

Зголемено потење

Ако одеднаш почнете да се потите повеќе од вообичаено, без некоја посебна причина за тоа, како зголемена физичка активност, а температурата на телото стандардно ви е 37 степени Целзиусови, треба да го проверите нивото на витамин Д во организмот.

Исцрпеност и слабост

При недостиг на витамин Д во организмот ќе почувствувате слабост и исцрпеност, дури и кога сте доволно одморени и наспани, без разлика дали вежбате редовно или не. Истражувањата покажуваат дека внесувањето суплементи со витамин Д помага во контролирањето на подвижноста на мускулитре, а кај лицата постари од 60 години го намалува ризикот од паѓање и повреди за 20 отсто.

Хронична болка

Понекогаш ја занемаруваме болката што не е интензивна, иако свесно ни предизвикува непријатност или неудобност, како постојана болка во мускулите, зглобовите, коските. Тоа е знак дека ви недостига витамин Д во организмот. Ако болката не престане по неколку недели веднаш направете анализа на крвта.

Лошо расположение

Хроничниот недостиг на витамин Д може да предизвика депресија. Не е точно утврдено кој механизам го предизвикува тоа, но можно е витаминот Д да влијае на хормоните како серотонин кој влијае на расположението.

Храна богата со витамин Д: говедски и телешки црн дроб, жолчка од јајце, туна, сардина, шитаке печурки, млеко, јогурт, бадемово млеко, сок од портокал, тврди сирења, мешункаст зеленчук.

Суплементите со витамин Д секогаш земајте ги со храна. Витаминот Д е најдобро да го земете рано попладне бидејќи може да ви го попречи циклусот на спиење.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Здравје

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Read more

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Read more

Шест совети за здрав живот по педесеттата година

Read more

Треба да ги имате во домот: Билки кои ги ублажуваат стресот и напнатоста

Read more
 

Магазин

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе
  • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Читај повеќе