Загадувањето на воздухот е најголемиот здравствен ризик во Европа

Најмалку 238.000 луѓе во ЕУ починале предвреме во 2020 година поради загадениот воздух, и покрај тоа што квалитетот на воздухот генерално се подобрува, покажуваат најновите бројки на Европската агенција за животна средина (ЕЕА).

Аналитичарите на агенцијата посочуваат дека загадувањето на воздухот е „најголемиот здравствен ризик во Европа и дека значително влијае на здравјето на Европејците, особено во градовите“; и покрај тоа што најголемите загадувачи ги намалија своите емисии.

Според ЕЕА, најмалку 238.000 луѓе починале предвреме во 2020 година поради изложеност на PM2,5, при што 96 отсто од населението во градот е изложено на нивоа над препораките на СЗО.

Во исто време, азот диоксидот предизвика 49.000 предвремени смртни случаи, а изложеноста на озон 24.000, вели ЕЕА. Сепак, бројот на предвремени смртни случаи поради изложеност на PM2,5 падна за 45 проценти од 2005 до 2020 година.

„Доколку трендот продолжи, се очекува ЕУ да ја достигне целта за намалување на бројот на предвремени смртни случаи за 55 проценти до 2030 година. Сепак, потребни се дополнителни напори за исполнување на целта за нулта загаденост до 2050 година или намалување на загадувањето на воздухот на нештетно нивоа за здравје“, се вели во извештајот.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Свет

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Read more

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Read more

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Read more

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Read more
 

Вести

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Читај повеќе

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Читај повеќе
  • play_arrow

Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Читај повеќе