Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Долготрајната изложеност на загаден воздух може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од COVID-19 во просек за околу 15 проценти, покажува меѓународно истражување објавено денеска.

Студијата објавена во списанието Cardiovascular Research се обидува да процени до кој степен загадувањето на воздухот, што веќе предизвикува предвремени смртни случаи, може да влијае на морталитетот од коронавирусот.

Тој однос би можел да биде околу 19% во Европа, 17% во Северна Америка и околу 27% во Источна Азија, според професорот Џос Леливел од Институтот за хемија „Макс Планк“ во Мајнц, Германија и неговите колеги.

Долготрајната изложеност на загаден воздух придонесе за 29% од смртните случаи од COVID-19 во Чешка, 27% во Кина, 26% во Германија, 22% во Швајцарија, 21% во Белгија, 19% во Холандија, 18% во Франција и 15% во Италија, 14 проценти во Велика Британија, 12 проценти во Бразил, 11 проценти во Португалија, девет проценти во Шпанија, шест проценти во Израел, три проценти во Австралија и само еден процент во Нов Зеланд.

Истражувачите користеле претходни епидемиолошки податоци oд САДА и Кина за загадувањето на воздухот, за COVID-19 и за SARS од 2003 година, болест слична на КОВИД. Во нивните пресметки, тие ги комбинираа сателитските податоци за светската изложеност на PM2,5 честички и податоците од мрежи за следење на загадувањето на почвата.

Авторите на студијата не го утврдуваат односот помеѓу директната причина и последиците од тоа загадување на смртноста од COVID-19.

Се чини дека загадувачите ја зголемуваат активноста на еден рецептор наречен ACE-2, кој се наоѓа на површината на клетката и учествува во начинот на кој COVID-19 ги ​​инфицира луѓето, велат истражувачите.

„Значи, имаме двоен удар - загадувањето на воздухот ги оштетува белите дробови и ја зголемува активноста на ACE-2, што доведува до подобра апсорпција на вирусот“, рече д-р Томас Минсел од Универзитетот Јоханес Гутенберг во Мајнц, соавтор на студијата.

Транзицијата кон зелена економија со чисти и обновливи извори на енергија ги поддржува истовремено и животната средина и јавното здравје, локално со подобрување на квалитетот на воздухот и на глобално ниво со ограничување на климатските промени, велат истражувачите.

Ана Хансел, професор по еколошка епидемиологија на Универзитетот во Лестер, рече дека е „многу веројатно“ дека има врска помеѓу загадувањето на воздухот и смртноста од COVID-19, но оцени дека е „премногу рано за да може прецизно да се измери“ тој однос.

Таа наведе низа други причини зошто сега треба да се преземе акција за намалување на загадувањето на воздухот, за кое Светската здравствена организација веќе проценува дека е одговорно за седум милиони смртни случаи годишно ширум светот.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Здравје

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Read more

Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Read more

Ако сте пушач, овие 3 намирници ќе ви помогнат да ги исчистите белите дробови

Read more

Магазин

Најлесно се вљубуваме во овие 4 хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Читај повеќе

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Читај повеќе
  • filter

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Читај повеќе

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое куче е најпаметно?

Читај повеќе

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Читај повеќе

Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Читај повеќе

Рецепт на денот: Паста со четири вида сирење

Читај повеќе