Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Двократниот светски шампион во сноубординг Алекс Пулен најверојатно се удавил додека ловел риба со копје во родната Австралија.

Пулен (32) ловел риба под вода во близина на плажата Голд Коус во Квинсленд.

Нуркач го нашол онесвестен под вода на еден вештачки гребен, а локалните спасувачи го извлекле на плажата и се обиделе да му помогнат. Болничарите од екипата на Брзата помош се обиделе да го реанимираат, но безуспешно.

Сноубордерот познат по прекарот Чампи беше носител на знамето на Австралија на Зимските Олимписки игри во Сочи во 2014 година.

Полицијата соопшти дека Пулен најверојатно нуркал сам и не носел маска за кислород.

Чампи претходно на социјалните мрежи објавуваше фотографии од неговите омилени активности: пливање, сурфање и ловење риба со копје под вода.

Спортската бординг заедница се збогува со Пулен преку социјалните мрежи, каде сочувство изразуваат и низа други спортисти и обожаватели на шампионот кои го опишуваат како добар и великодушен човек.

Пулен ја освои шампионската титула во 2011 и во 2013 година и ја претставувал Австралија во сноубординг крос на ЗОИ во 2010, 2014 и 2018 година.

Тагови
реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Читај повеќе

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Читај повеќе

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса - Баерн е најатрактивната средба во ЛШ

Читај повеќе

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Читај повеќе