КУП НА МАКЕДОНИЈА 2023/2024 ФИНАЛЕ

Захов: Кога дојдов во Воска газдата ми рече да им го донесам куп пехарот

Филип Здравески
/ 21.05.2024 / 13:43

Костадин Захов зимава дојде во охридскиот клуб и веднаш ја доби капитенската лента. Но, откри и дека при потпишувањето на договорот сопственикот на клубот побарал нешто од него...

Захов со тренерот Срѓан Захариевски на денешната прес-конференција; Фото: Филип Здравески (Кајгана)

Голманот на Воска Спорт има големо куп искуство. Во двете финалиња со неговиот поранешпен клуб Шкендија, од каде зимава се пресели на бреговите на Охридското Езеро, има и две титули. Да не ги заборавиме и оние 5 како освојувач на 1.МФЛ, од кои 3 со Шкендија и 2 со Вардар.

„Очекувам добар натпревар. Тиквеш е квалитетна екипа, играат офанзивен фудбал и заслужено се тука. Ние исто така имаме свои очекувања од натпреварот за титула. Многу е поинаку од моите претходни искуства во вакви натпревари. Веројатно и многу поголем предизвик. Ова е млад клуб, нема притисок, испишуваме историја. Веројатно за мене ќе биде многу полесно да се игра ова финале отколку претходните. Се надевам дека ќе успееме да стигнеме до пехаро“, изјави Захов.

Кога во јануари по потрага по минутажа Захов од Шкендија се пресели во дебитантот во првата лига, чија цел сезонава беше да избори опстанок во македонската елита, веројатно не ни помислил дека на крајот ќе се бори за уште еден пехар во својата богата колекција.

„Кога дојдов во Охрид тимот веќе беше во полуфиналето, а газдата на клубот ми рече: 'Од тебе чекам да ни ја донесеш куп титулата'. Еве сме сега тука, толку блиску. Но, треба и да се одигра финалето на најдобар можен начин“, додаде 36-годишниот голман.

Воска Спорт е клуб формиран во 2019 година и пласманот во куп финалето е огромен успех за овој тим. Во својот пат во првата лига освои титули шампион на 3.МФЛ Југозапад и на 2.МФЛ.

Тиквеш и Воска Спорт куп финалето ќе го одиграат утревечер од 19 часот на Националната Арена „Тодор Проески“ во Скопје. Билетите се веќе во продажба преку MKTickets, а на денот на натпреварот ќе може да се купат и на билетарницата на стадионот.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе