Замаглен вид или темни подочници: Сигнали кои не треба да ги игнорирате

Човечкото тело е една од најкомплицираните машини, кога испраќа одредени информации за здравјето тоа воопшто не треба да се игнорира.

Луѓето често го занемаруваат она што телото се обидува да им го каже, но на овие загрижувачки сигнали дефинитивно треба да им обрнете внимание.

1. Подочници

Темните кругови околу очите можат да се појават ако не спиете доволно, лекарите препорачуваат квалитетен сон од најмалку 7 до 8 часа. Но, подочниците можат да се појават и поради нешто друго, како анемија.

При анемија телото не произведува доволно црвени крвни клетки поради што кожата станува потемна под очите.

2. Замаглен вид

Ако чувствувате умор во очите или повремено не можете да ги препознаете луѓето или да ги читате патоказите од стандардна оддалеченост, веројатно сте развиле кратковидност или астигматизам. Треба да посетите оптичар.

3. Лупење на кожата

Лупењето на кожата е показател дека на вашето тело му недостигаат витамини. Исхраната богата со витамини и минерали треба брзо да ја подобри состојбата на кожата.

Ако лупењето е проследено со чешање, тогаш треба да посетите доктор. Можно е да имате габична инфекција.

4. Делумно губење на мирисот

Со стареењето острината на мирисот се намалува како последица од оштетување на нервниот систем. Но ако сте релативно млади и сте забележале дека губите осет за мирис одете на лекар. Тоа може да биде последица од силна настинка или од други вирусни инфекции.

5. Дислокација на зглобот во рамето

Изгледа дека зглобовите во рамената кај некои луѓе се полабави или можат да се движат во необични насоки. Тоа е показател на нестабилен зглоб на рамето, состојба кога зглобната глава излегува од зглобната чашка.

Може да биде и случај на вроден флексибилен лигамент или да биде предизвикан од спортска повреда.

Во секој случај е опасна состојба која може да доведе до повреда и дислокација на рамето.

реклама

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Здравје

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Read more

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Дали мајката смее да дои додека има покачена температура?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Читај повеќе

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Читај повеќе

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Читај повеќе

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Читај повеќе

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Читај повеќе

Пријателство со бенефиции: Пет работи кои треба да ги знаете

Читај повеќе

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Читај повеќе
  • play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Читај повеќе

Наоми Кембел разголена за Valentino

Читај повеќе