Замаглен вид или темни подочници: Сигнали кои не треба да ги игнорирате

Човечкото тело е една од најкомплицираните машини, кога испраќа одредени информации за здравјето тоа воопшто не треба да се игнорира.

Луѓето често го занемаруваат она што телото се обидува да им го каже, но на овие загрижувачки сигнали дефинитивно треба да им обрнете внимание.

1. Подочници

Темните кругови околу очите можат да се појават ако не спиете доволно, лекарите препорачуваат квалитетен сон од најмалку 7 до 8 часа. Но, подочниците можат да се појават и поради нешто друго, како анемија.

При анемија телото не произведува доволно црвени крвни клетки поради што кожата станува потемна под очите.

2. Замаглен вид

Ако чувствувате умор во очите или повремено не можете да ги препознаете луѓето или да ги читате патоказите од стандардна оддалеченост, веројатно сте развиле кратковидност или астигматизам. Треба да посетите оптичар.

3. Лупење на кожата

Лупењето на кожата е показател дека на вашето тело му недостигаат витамини. Исхраната богата со витамини и минерали треба брзо да ја подобри состојбата на кожата.

Ако лупењето е проследено со чешање, тогаш треба да посетите доктор. Можно е да имате габична инфекција.

4. Делумно губење на мирисот

Со стареењето острината на мирисот се намалува како последица од оштетување на нервниот систем. Но ако сте релативно млади и сте забележале дека губите осет за мирис одете на лекар. Тоа може да биде последица од силна настинка или од други вирусни инфекции.

5. Дислокација на зглобот во рамето

Изгледа дека зглобовите во рамената кај некои луѓе се полабави или можат да се движат во необични насоки. Тоа е показател на нестабилен зглоб на рамето, состојба кога зглобната глава излегува од зглобната чашка.

Може да биде и случај на вроден флексибилен лигамент или да биде предизвикан од спортска повреда.

Во секој случај е опасна состојба која може да доведе до повреда и дислокација на рамето.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Read more

Здравје

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Магазин

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Читај повеќе

Брз ручек за цело семејство: Кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • filter

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Читај повеќе
  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе