Ф1

Замена на гуми за 6 секунди

14. април 2019 - 12:31 | Б.С.Б.

Британскиот возач Луис Хамилтон победи на Големата награда на Кина и со тоа дојде до 75 триумф во кариерата. Во целата трка Mercedes рутински ги држеа првите две места, како и на претходните две трки оваа сезона.

Хамилтон лесно го престигна колегата Ботас, трет беше Фетел. Трката не беше многу интересна за гледачите, но еден момент е опфатен во текот на 37 круг, кога Mercedes на возачите им нареди да влезат во боксот.

Хамилтон и Ботас излегоа од патеката и влегоа за замена на гумите, а на механичарите им беа потребни 6,2 секунди за замената. На Хамилтон му ги заменија гумите за 3,2 секунди, а на Ботас за 3 секунди и возачите се вратија на патеката.

Коментирај