Замина уште една легенда: Почина Пеле

Бразилскиот великан Пеле почина денеска на 82-годишна возраст, оставајќи зад себе едно од најголемите спортски наследства.

Почина Пеле, великанот на Бразил и трикратен освојувач на Мундијалите на ФИФА.

На свои 82 години беше преместен на палијативна нега на почетокот на декември, откако неговото тело престана да реагира на третманот за рак.

Пред католички Божик, неговото семејство отпатува да биде покрај него во болницата Алберт Ајнштајн во Саун Пауло.

Неговата смрт денеска ја потврди неговата ќерка.

Пеле многумина го сметаа за еден од најголемите играчи во историјата на фудбалот, оставајќи неизбришливо наследство по кариерата која траеше 21 година.

Поголемиот дел од својата клупска кариера го мина во Сантус, за кого постигна 643 голови на 659 натпревари во период од 18 години. Потоа ги бранеше боите на Њујорк Космос помеѓу 1975 и 1977 година.

Но, неговиот придонес за Бразил беше она што навистина го зацврсти неговиот статус како спортска икона и фудбалски великан на сите времиња.

Ѝ му помогна на репрезентацијата да ги освои Мундијалите во 1958 (Шведска), 1962 (Чиле) и 1970 (Мексико), при што ниту еден играч во историјата на турнирот на ФИФА не освоил повеќе пехари од него.

Првиот мундијалски триумф на Пеле во 1958 година дојде кога имаше само 17 години и 249 дена, што го направи најмладиот играч кој некогаш го освоил. Исто така, постигна гол во финалето - никој помлад досега не постигнал гол во финале на Светско првенство.

Тоа беше еден од 77-те гола на меѓународно ниво, достигнување кое сѐ уште не е надминато од бразилски играч, со Нејмар кој дојде до таа бројка и многу веројатно дека ќе ја надмине во блиска иднина.

По неговото пензионирање, Пеле го позајми своето име и влијание на многу добротворни иницијативи и ќе остане запаметен како веројатно најдобриот играч на Мундијалите на сите времиња.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фудбал

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Read more

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе