Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Необичната дрвена статуа на првата дама на САД Меланија Трамп, која се наоѓа во близина на нејзиниот роден град во Словенија, е запалена, а потоа и отстранета, пренесуваат медиумите.

Бред Дауни, американскиот уметник кој ја направи оваа скулптура вели дека истата е уништена на 4 јули, на Денот на независноста на САД.

Полицијата покрена истрага за овој случај, пренесува агенцијата Reuters.

Чудната скулптура за која повеќето велат дека личи на Штрумфета од цртан филм отколку на Меланија Трамп, предизвика различни реакции кај јавноста откако беше поставена во Севнице во 2019 година.

Дауни за Reuters рече дека би сакал да знае кој ја вандализирал оваа статуа и со која намера го сторил тоа.

Канцеларијата на Меланија Трамп не дала коментар за овој чин.

URL

Во изминативе недели, претседателот Доналд Трамп истакна дека ќе биде побарана одговорност од секој кој уништува американски историски споменици.

Меланија Трамп е родена и израсната во Словенија. Дошла да работи во САД како манекенка во 90-тите и така го запознала претседателот Доналд Трамп. Дозволата за постојан престој во земјата ја добила како „имигрант со извонредни способности“, позната како „Ајнштајнова виза“.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Живот

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Read more

Шер успеа да го спаси најосамениот слон во светот

Read more

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Read more

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Read more

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 потценети европски престолнини кои треба да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога имаш ангел чувар

Читај повеќе

Една е мајка, ама една беше и колекцијата

Читај повеќе

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Читај повеќе

101-годишна Италијанка по трет пат заразена со COVID-19

Читај повеќе

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Читај повеќе

Дали сум феминистка ако уживам во спенкинг?

Читај повеќе