Запленети 4,8 килограми злато при влез на автобус на ГП Богородица

Царински службеници запленија 4,8 килограми златен накит со проценета вредност од 20,4 милиони денари по контрола на автобус на граничниот премин Богородица при влез во државата.

Имено, царинските службеници на граничниот премин Богородица селектираа автобус што сообраќал на линија Истанбул – Гостивар, при што е извршен детален претрес.

Во пределот за багаж е пронајдена црна торба, во која во 9 пакетчиња обвиени со најлон е откриено злато со тежина од 4,8 килограми. Возачот, кој првично изјавил дека нема ништо за пријавување, по откривање на златото, потврдил дека торбата е негова.

„Нашите царински службеници се грижат за забрзан транспорт на легална трговија, но истовремено ги штитат приходите на државата спречувајќи шверц и криминал. Во случајот е спречено избегнување плаќање увозни давачки во износ од 5 милиони денари“, велат од Царинската управа.

Случајот е преземен од страна на инспекторите од Одделението за истраги при Секторот за контрола и истраги, при што против возачот ќе биде поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство Гевгелија. Златото во согласност со законот ќе биде предадено во Народната банка.

реклама

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Хроника

Дете искасано од улично куче во Долно Лисиче

Read more

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Read more

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more
 

Вести

Кина отвори истрага за увоз на свинско месо од ЕУ

Читај повеќе

Путин по 23 години оди во посета на Северна Кореја

Читај повеќе

750.000 евра народни пари за апанажите на ДПМНЕ, СДС и ДУИ

Читај повеќе

Синот на Нетанјаху oд Флорида ја нападна израелската армија, спомна и предавство

Читај повеќе

Левица: 6 години Преспански договор – сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Читај повеќе

Муцунски: Ќе се залагам да ја зацврстиме нашата позиција меѓународно и да создадеме можности за засилен раст и развој

Читај повеќе

Миле Јанакиески по 6 години денеска излегува од затвор

Читај повеќе

Горивата поскапуваат на полноќ

Читај повеќе

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Читај повеќе