Започнете ја есента полни со енергија: Време е за детоксикација

Живееме во токсично време. Од храната што ја јадеме до воздухот што го дишеме, отровите постојано го демнат нашето здравје и ја нарушуваат неговата кревка хармонија. Природните регулатори на организмот работат забавено и тешко, па телото ни сигнализира недостаток на енергија со малаксаност, главоболки, слаба меморија, а понекогаш и со промени на кожата.

Нашето тело има развиено природен начин на детоксикација преку работата на бубрезите, црниот дроб и потењето, но за жал токсините не се излачуваат во доволна количина поради прекумерното внесување на храна, недостатокот на физичка активност или поради намалена функција на овие органи што доаѓа со возраста.

Меѓутоа, сè уште не е крајот на светот, сè уште има решенија што можеме да ги преземеме индивидуално за да ја овозможиме добросостојбата на сопственото тело. Првиот чекор е детоксикацијата, односно чистењето на телото од отрови. Постојат низа активности кои ја помагаат работата на лимфниот систем во човековиот организам и овозможуваат поефективна дренажа на токсините. Покрај тоа, ако се практикуваат редовно,тие овозможуваат преку прочистувањето да се врати природниот баланс на цревниот микро-биом, кој одредени научници веќе некое време го нарекуваат човековиот „втор мозок”.

Ова се некои од нештата кои можете да ги сторите веднаш, за да ја започнете оваа есен со енергија и елан!

Пијте многу вода

Тоа е најбрзиот, најлесниот и потполно бесплатен начин за чистење на вашето тело. Водата, особено веднаш по будењето е одличен начин да го зголемите нивото на енергија. Едноставно пијте вода и ќе забележите дека веднаш се чувствувате подобро. Исто така започнувајте го секој ден со чаша млака вода и исцеден лимон.

Заменете го кафето со чај

Можеби ви звучи како научна фантастика, но обидете се барем на неколку дена да го замените кафето со чај. Тој може да се консумира во поголеми количини, и доколку изберете органски, може да биде рај за вашите бубрези. 

Зелениот чај е препознатлив по неговата голема содржина на антиоксиданти кои го чистат секој орган во нашето тело од токсини. Исто така, чајот од коприва ја чисти крвта, го зголемува апетитот за здрави грицки и ја зголемува енергијата.

Јадете мусли наместо кроасан со чоколадо

Сите знаеме дека одредена доза на енергија која ја добиваме од шеќерите ни е потребна во нашата секојдневна исхрана. Тоа ни дава сила за извршување на работните активности и ја задоволува потребата од слатки задоволства. Муслите имаат поголема енергетска вредност, повеќе протеини, а многу помалку шеќери. Виталиа ни нуди мусли кои го снабдуваат организмот со неопходните јаглехидрати и ни даваат енергија за активен ден.

Одете во сауна

Еден од најстарите методи на детоксикација е сауната. Таа помага во чистење и подмладување на кожата, намалување на стресот, ги уништува патогените клетки во организмот, ја подобрува еластичноста на артериите, го намалува високиот крвен притисок, помага кај срцевите и кожните заболувања. Преку зголеменото потење се ослободувате од токсините во телото. Сауната исто така може да се комбинира со базен, за да ја подобрите циркулацијата.

Не заборавајте на физичката активност, и секако здраво смути со себе!

Не морате да тргнете во теретана или да трчате додека ве држат нозе за да бидете во топ форма. За почеток, доволно е само малку да се раздвижите со едноставно шетање, и како што ќе јаподобрувате својата кондиција, така и да го зголемувате интензитетот на вежбањето. Кога брзате и немате доволно време вистинскиот избор е Smoothie to go Detox од Виталиа. Производот е без додаден шеќер, без глутен и е вегански. Сите состојки се фино мелени, така што тие лесно може да се мешаат со вода, млеко или јогурт, се промешуваат и се подготвени за консумација.

Сепак, она што е најважно после секоја детоксикација е да се продолжи со умерена и хранливо богата храна. Внесувањето зеленчук секој ден, умерено конзумирање алкохол, избегнување цигари и подготовка на храна во вашиот дом е нешто што треба да го правите цел живот. Детоксикацијата е привремено освежување, а правилната исхрана е начин на живот.

*Промотивен текст

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Здравје

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми одмаздници

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со спанаќ

Читај повеќе

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Читај повеќе
  • filter

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Читај повеќе

Дали вашата професија спаѓа меѓу најстресните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како од Хичкок: Џиновски скакулци нападнаа град во Индија

Читај повеќе