Започнува проектот Цел Центар на точак, субвенции за велосипеди, е-велосипеди и е-тротинети

Општина Центар утре ќе го објави Јавниот повик со кој го започнува проектот „Цел Центар на точак“, за субвенционирање на 30% од цената за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет.

„Од утре, среда, 04.05.2022 година, секој полнолетен жител на Општина Центар што ќе купи велосипед, е-велосипед или е-тротинет ќе добие субвенција, но најмногу до 3.000 денари за која е потребно да достави пополнето барање за субвенционирање, копија од лична карта и трансакциска сметка, како и фискална сметка со сметкопотврда или фактура за купен велосипед, е-велосипед или е-тротинет“, објави Општина Центар.

Барањата со комплетната документација потребно е да се доставуваат во архивата на Општина Центар, барака број 6, почнувајќи од 4 мај. По доставувањето на документите, подносителите ќе бидат известени за редниот број на поднесокот и субвенционирањето.

Општина Центар напоменува дека правото на субвенција е еднократно.

За сите дополнителни информации во врска со субвенционирањето, граѓаните можат да се обратат на телефонскиот број 3203-609.

„Биди фраер, качи се на точак или вози тротинет“, напиша градочалникот Горан Герасимовски на Facebook.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Македонија

За излез на Богородица и Дојран и за влез на Табановце се чека околу половина час

Read more

ЕСМ понуди 48 евра за мегаватчас производствена електрична енергија

Read more

Сончево и топло, попладне локална нестабилност

Read more

Левица за своја химна ја усвои „Во борба, македонски народе“

Read more
 

Вести

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Читај повеќе

Ресенчанец се обидел да прегази комунални инспектори и полицаец во Прилеп

Читај повеќе

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Читај повеќе

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Читај повеќе

За излез на Богородица и Дојран и за влез на Табановце се чека околу половина час

Читај повеќе

ЕСМ понуди 48 евра за мегаватчас производствена електрична енергија

Читај повеќе

Куќа изгоре во пожар во тетовска Шипковица

Читај повеќе

Украина нареди повлекување на своите војници од Северодонецк

Читај повеќе
  • play_arrow

Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Читај повеќе