Запознајте го кинескиот ривал на Tesla: Подобар во секој поглед и поевтин

Токму кога Tesla го откри Model 3 наменет за кинескиот пазар, кинеската автомобилска индустрија, која бележи голем подем и подобрување, понуди свој одговор на популарниот електричен автомобил.

Одговорот го понуди компанија што е само уште една во низата стартап компании со уверлив производ. За разлика од другите домашни компании, таа воопшто не се плаши од доаѓањето на Teslа на пазарот.

Напротив, дури и ги нападна Teslа и нејзиниот Model 3. Затоа, запознајте ја XPeng Motors и запомнете го ова име.

Нејзиниот модел XPeng P7 со својот дизајн, големина и перформанси цели директно на истата таргет група како и Model 3.

Освен што е поголем и поудобен, кинескиот ривал според многумина кои успеале да го видат е и поуверлив во поглед на перформансите.

Најавите велат дека од 0 до 100 км/ч сзабрзува за 4 секунди (Model 3 стигнува за 5,6 с), дометот според NEDC му е 620 км (на Model 3 е 460 км), а системот за автономно возење наводно е значително подобар од автопилотот на Tesla.

И сега, најинтересниот дел - XPeng е поевтин за околу 12.800 евра, што дефинитивно не е малку.

Првите испораки се очекуваат кон крајот на годината, а до тогаш од Teslа очекуваат веќе да бидат „одомаќинети“ на кинескиот пазар.

Model 3 за испораките во Шангај ќе чини околу 42.100 евра.

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Авто новости

Kia го освежи моделот Picanto

Read more

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Read more

BMW ја претстави новата Серија 4

Read more

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Read more

Автомобили

  • filter

Kia го освежи моделот Picanto

Читај повеќе
  • play_arrow

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 4

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Читај повеќе
  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе