Запознајте го најопасниот USB кабел

Често позајмувате кабел за да си го наполните телефонот? Можеби сте во опасност.

Честопати имаме тенденција да ги игнорираме последиците од користењето неоригинални додатоци од непознати производители. Слично на тоа, некој може да помисли - каква штета можат да направат USB каблите? Краткиот одговор е - голем. Ако сте некој што често позајмува USB-кабел за полнење на вашиот телефон или периферни уреди, тогаш дефинитивно треба да знаете за страшниот O.MG Elite кабел.

Кабелот O.MG Elite изгледа како обичен кабел за пренос на податоци или полнење што производителите на телефони го испорачуваат со секој уред, и токму тоа е она што го прави уште поопасен. Во реалноста, тоа е компјутер што може да направи многу штета, вклучувајќи крадење податоци и примена на малициозен код, меѓу другите злонамерни активности. Значи, што е овој O.MG Elite кабел?

Кабелот O.MG Elite е USB-кабел со нормален изглед опремен со имплант кој може да се поврзе со веб-сервер и да воспостави USB-комуникација. Има дури и Wi-Fi пристап, дозволувајќи им на хакерите да крадат и да пристапуваат до податоците од далечина. Кабелот O.MG Elite е толку паметно дизајниран што дури и обучени очи нема да можат да ја направат разликата помеѓу обичен кабел и O.MG Elite.

На овогодинешната конференција DEF CON беше прикажана нова и подобрена верзија на кабелот O.MG Elite, кој сега може да врши двонасочна комуникација преку интернет, а може да се користи и за извршување на напади со вбризгување тастер. Кабелот има и вградена меморија, способна да собере до 650.000 клучни записи и може да снима сè, од лозинката на вашиот телефон до акредитиви за онлајн банкарство.

Кабелот O.MG Elite е достапен во USB Type-C, USB Type-A и Lightning формати и може да се користи со речиси сите модерни уреди, вклучувајќи ги и уредите со Android и iOS. Целосно способната верзија на кабелот O.MG Elite е достапна за секого и се продава за 179,99 долари, што е значително поскапо од обичните кабли. Сепак, за некој кој можеби сака да хакира телефон или да украде кориснички податоци, ова сепак би требало да звучи евтино.

Токму на овие кабли предупредуваат експертите за сајбер безбедност, па затоа размислете добро каде ќе ги полните вашите уреди.

Remote video URL
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Вести

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Read more
 

Гик

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе