Запознајте го златното Porsche на арапскиот шеик

Шеик од Блискиот Исток нарачал 7 автомобили од брендот Porsche и тоа сите во различна боја, а една била и златна.

Тоа се случило уште во 1989 година кога во Porsche  Exclusive Manufaktur добиле многу необична нарачка. Седум нивни автомобили, сите од серијата 959, но сите во различна боја. Шест обични, секојдневни бои, но седмата требало да биде златна. И би златна.

Спортскиот модел Porsche 959 на германскиот производител се произведуваше од 1986 до 1993 година и важеше за најбрз автомобил со максимална брзина од 317 километри на час.

Во 2011 година шеикот ги однесол златниот и црвениота автомобил на изложбата на Porsche по повод прославата на 25-годишнината од производството на моделот.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Авто новости

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе